ویزای-شینگن-چیست

مطالبی که در این مقاله به شما خواهیم گفت

ویزای شینگن چیست؟

این سوال که ویزای شینگن چیست برای همه ما بارها پیش آمده و خیلی ازما ها به دنبال گرفتن این نوع ویزا برای سفر تفریحی ،تجاری  یا کاری و درمان  به منطقه شینگن هستیم، شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت یا دیگر مدارک سفر برون مرزی نیستند  به عبارت دیگر محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از این جهت به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هر اندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌گیرند، در قبال اتباع کشورهایی غیر شینگن که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر هستند.و اتباع بعضی از  این کشور ها برای ورود به این منطقه و کشور های این حوزه نیازمند دریافت ویزا هستند.

در واقع ویزای شینگن به دارنده این ویزا اجازه تردد آزادانه  و بدون کنترل مرزی در بین  کشور هایی منطقه شینگن به مدت حداکثر ۹۰ روز در بازه ۶ ماهه  را  برای اهداف تجاری ، توریستی ،شرکت در مسابقات و جشنواره ها،درمان و … را میدهد و از طرفی دارنده این ویزا به راحتی میتواند از هریک از کشور های عضو شینگن خروج نمایید.

بر همین اساس، با توجه به این که کشورهای مطرح اروپایی زیادی به عضویت این منطقه درآمده‌اند، ویزای شنگن از ارزش و اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار است. به طوری که به جرات میتوان گفت بزرگترین منطقه عبور و مرور آزادانه در بین ساکنین کشور ها در دنیا می باشد.

 طبق آخرین آمار سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۵ میلیون نفر از ویزای شنگن برای سفر به اروپا استفاده کرده اند.

عهد نامه شینگن چیست؟

قرارداد شینگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ قرض گرفته است جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند،معاهده شینگن یک قرارداد است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ در کشور لوکزامبورگ مابین ۵ کشور( هلند،آلمان،لوکزامبورگ،فرانسه و بلژیک ) امضا شد، با این معاهده، تردد ساکنین این کشورها بدون ویزا در این منطقه آزاد شد تا مشکلات رفت و آمد بین مرزی برای آن‌ها کم شود.بعد از گذشت ۵ سال و در ۲۷ نوامبر ۱۹۹۰ ایتالیا، ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ پرتغال، و اسپانیا ،و در ۶ نوامبر ۱۹۹۲ یونان به این معاهده پیوستند و جزوه منطقه شینگن شدند اما در حال حاظر ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن می باشند.

 در واقع  اسم صحیح این منطقه شنگن یا در اصطلاح انگلیسی  schengen  است که در میان ما ایرانی ها به شینگن معروف است و ویزای که برای این منطقه صادر میشود، ویزای شنگن نام دارد.

نمودار صدور ویزای شینگن توسط کشور های اروپایی در سال ۲۰۱۹ برای ایرانیان به تفکیف: تعداد درخواست ها،تعداد ویزاهای صادر شده،و تعداد درخواست های ریجکت شده

 

 

کشور های شینگن شامل چه کشور هایی میشود و کدام  یک از کشورهای اروپایی ویزای  شینگن صادر میکنند؟

منطقه شینگن شامل ۲۶ کشور می باشد که  شامل اکثر کشور های اتحادیه اروپا  به جزء ایرلند و کشور های مانند  (رومانی،قبرس،کرواسی و بلغارستان)که قرار است به زودی جزو اتحادیه اروپا شوند، و از طرفی در این بین کشور ها همچون نروژ سوئیس،ایسلند و لیختن اشتاین  با اینکه جزوه کشور های اتحادیه اروپا نمی باشند اما جزوه کشور های شنگن هستند و ویزای شنگن صادر میکنند.

در لیست پایین اسامی کشور ها عضو شینگن به طور کامل مشخص شده است:

🇦🇹 اتریش

(همه چیز در مورد ویزای اتریش)

🇬🇷 یونان

(همه چیز در مورد ویزای یونان)

🇲🇹 مالت

(همه چیز در مورد ویزای مالت)

🇸🇪 سوئد

(همه چیز در مورد ویزای سوئد)

🇧🇪 بلژیک

(همه چیز در مورد ویزای بلژیک)

🇭🇺 مجارستان

(همه چیز در مورد ویزای مجارستان)

🇳🇱 هلند

(همه چیز در مورد ویزای هلند)

🇨🇭 سوئیس

(همه چیز در مورد ویزای سوئیس)

🇨🇿 جمهوری چک

(همه چیز در مورد ویزای چک)

🇮🇸 ایسلند

(همه چیز در مورد ویزای ایسلند)

🇳🇴 نروژ

(همه چیز در مورد ویزای نروژ)

🇩🇪 آلمان

(همه چیز در مورد ویزای آلمان)

🇩🇰 دانمارک

(همه چیز در مورد ویزای دانمارک)

🇮🇹 ایتالیا

(همه چیز در مورد ویزای ایتالیا)

🇵🇱 لهستان

(همه چیز در مورد ویزای لهستان)

🇪🇸 اسپانیا

(همه چیز در مورد ویزای اسپانیا)

🇪🇪 استونی

(همه چیز در مورد ویزای استونی)

🇱🇻 لتونی

(همه چیز در مورد ویزای لتونی)

🇵🇹 پرتغال

(همه چیز در مورد ویزای پرتغال)

🇱🇺 لوکزامبورگ

(همه چیز در مورد ویزای لوکزامبورگ)

🇫🇮 فنلاند

(همه چیز در مورد ویزای فنلاند)

 

🇸🇰 اسلواکی

(همه چیز در مورد ویزای اسلواکی)

🇱🇮 لیختن اشتاین

(همه چیز در مورد ویزای لیختن اشتاین)

🇫🇷 فرانسه

(همه چیز در مورد ویزای فرانسه)

🇱🇹 لیتوانی

(همه چیز در مورد ویزای لیتوانی )

🇸🇮 اسلوونی

(همه چیز در مورد ویزای اسلونی)

 

 

ویزای-شینگن-چیست-اروپا

اتباع و شهروندان کدام کشور ها برای سفر به منطقه شنگن به ویزای شینگن نیاز دارند؟

خوب برسیم به این که آیا برای سفر به حوزه شینگن نیاز به ویزا داریم?در پاسخ باید بگویم که ما ایرانی ها نیز جزوه کشورهایی محسوب میشویم که شهروندان و اتباع  آن کشورها نیاز به دریافت ویزای شینگن برای ورود به منطقه شینگن می باشند که بنابر اطلاعات موجود در وب‌سایت schengen visa info، لیست آنها را  در جدول زیر برای شما گذاشته ایم.

ایرانچینگویانمالدیوسنگال
افغانستانکومورهندموریتانیسیرالئون
آنگولاکنگواندونزیمغولستانسومالی
ارمنستانساحل عاجایرانمراکشآفریقای جنوبی
آذربایجانکوباعراقموزامبیکسودان جنوبی
بحرینجمهوری دموکرات کنگوجامائیکانامیبیاسریلانکا
بنگلادشجیبوتیاردننپالسودان
بلاروسجمهوری دومینیکنقزاقستاننیجرسورینام
بلیزاکوادورکنیانیجریهسوازیلند
بنینمصرکوزووماریانای شمالیسوریه
بوتانجمهوری گینه استواییکویتعمانتاجیکستان
بولیویاریترهقرقیزستانپاکستانتانزانیا
بورکینافاسواتیوپیلائوسپاپوآ گینه نوتایلند
برمه/ میانمارفیجیلبنانفلسطینتیمور شرقی
بوروندیکره شمالیلسوتوفیلیپینتوگو
کامبوجگابنلیبریاقطرتونگا
کامرونگامبیالیبیروسیهترکیه
کاپه‌وردهغناماداگاسکارروانداترکمنستان
جمهوری مرکزی آفریقا
گینهمالاویسائوتومه و پرنسیپاوگاندا
چادگینه بیسائومالیعربستان سعودیازبکستان
ویتنامیمنزامبیازیمباوهتونس

شهروندان چه کشورهایی نیاز به دریافت ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی هستند؟

شهروندان کشور های زیر اگر  بخواهند از یک کشور غیر شنگن به یک کشور غیر شنگن دیگر سفر کنند  و در مسیر سفر خود مجبور به استفاده از فرودگاهای کشور های عضو شینگن باشند، باید ویزای ترانزیت فرودگاهی دریافت نمایند که لیست این کشور ها نیز در جدول پایین ذکر شده است.

ایرانافغانستانبنگلادشکنگو
اریترهاتیوپی
غناعراق
نیجریهپاکستانسومالیسریلانکا

انواع ویزای شینگن صادر شده توسط سفارت ها اروپایی 

بسته به هدف و دلیل سفر شما به منطقه شینگن چندین نوع ویزا توسط کشور های عضو شینگن صادر می شود که به جزء موارد خاص، در یک مدت زمان مشخص به شما اجازه اقامت و ترانزیت در هر یک از کشور های عضو شینگن را میدهد. انواع ویزا صادر شده توسط کشور های عضو شینگن عبارتند از:

📌ویزای اتحادیه شینگن یا (Uniform Schengen Visa (USV)

 با توجه به هدف سفر شما به کشور های عضو شینگن ویزای  اتحادیه شینگن در ۳ تیپ A , B, C و هر یک با هدف خاصی صادر میشوند که عبارتند از:

⬅️A(ویزای ترانزیت فرودگاهی): این تیپ ویزا برای افرادی صادر میشود که میخواهند از فرودگاهای کشور های عضو شینگن برای سفر از یک کشور مبدا غیر شینگن به یک کشور مقصد غیر شینگن دیگر سفر نمایند ولی با توجه به شرایط پروازها مجبور به تعویض پرواز یا استفاده از پرواز کشور های عضو شینگن هستند.

⬅️ B(ویزای ترانزیت): یک تیپ از ویزای شنگن می باشد که   به فرد اجازه خواهد داد تا ظرف حداکثر ۵ روز از طریق خودرو و یا قطار یا سایر وسایل حمل نقل بین المللی  از خاک چندین کشور منطقه شینگن عبور کرده و به کشوری در خارج از این حوزه برود. لازم به ذکر است در این تیپ ویزا شما اجازه اقامت و ورود به خاک کشور های شنگن را دارید.

⬅️C(ویزای کوتاه مدت شینگن):  ویزای کوتاه مدت شنگن  که برای افرادی که هدف از سفر آنها موارد پایین باشند صادر میشود و به دارندگان این تیپ ویزا اجازه اقامت حداکثر ۹۰ روز در بازه ۶ ماهه را میدهد:

⬅️ویزای توریستی یا تفریحی شینگن: افرادی که قصد بازدید و سفر تفریحی به یکی یا چند کشور عضو شینگن را داشته باشند میتوانند برای این تیپ ویزا اقدام نمایند.

⬅️ویزای بازدید از دوستان و خویشاوندان در حوزه شینگن: افرادی که دوستان یا خویشاوندانشان مقیم و یا شهروند یک کشور عضو منطقه شینگن باشد.

⬅️ویزای تجاری شینگن: افرادی که قصد بازدید از کارخانه یا  تجارت با یک کمپانی یا شخصی مقیم کشور های عضو پیمان شینگن را داشته باشند میتواند برای این نوع ویزا اقدام نمایند.

⬅️ویزای پزشکی شینگن:افرادی که برای ادامه درمان بیماری خود نیاز به معالجه و درمان توسط یک پزشک و یا بیمارستان در منطقه شینگن دارند. 

⬅️ویزای فرهنگی و ورزشی شینگن: ورزشکاران یا هنرمندانی که قصد  شرکت در مسابقات یا نمایشگاهای  بین المللی یا جشنواره ها در کشور های عضو شینگن را دارند.

 اما با توجه به هدف سفر شما به منطقه شنگن و تعداد دفعات مد نظر برای سفر  به منطقه شنگن ، سفارت ها و کنسولگری های عضو شینگن  می تواند  ویزای شینگن شما را در ۳ تیپ زیر صادر کنند :

ویزای یکبار ورود(Single-entry):این تیپ ویزا به شما اجازه می دهد فقط یک بار به منطقه شینگن وارد شوید و اگر از هر کشور دیگر عضو شینگن خارج شوید حتی با وجود باقی ماندن تعداد روز های مجاز ویزا یتان اجازه ورود مجدد به شما نخواهد داده شد. بدیهی است که جابجایی بین کشورهای عضو پیمان شینگن در این نوع ویزا، مشکلی ندارد.معمولا ویزای سینگل شنگن بر روی برچسب ویزا با چنین نوشته‌ای نمایش داده می‌شود:

” Number of Entries:1 ”

ویزای دوبار ورود( Double): این شرط برای افرادی که با توجه هدف سفر می خواهند دوبار وارد کشورهای منطقه شینگن  شوند  صادر میشود و تمامی قوانین ورود و خروج آن دقیقا مثل ویزای یکبار ورود می باشد.معمولا ویزای دوبار ورود بر روی استیکر ویزا با چنین نوشته‌ای نمایش داده می‌شود: 

” Number of Entries: 2 ”

ویزای چند بار ورود یا مولتی(MULT): این نوع ویزا برای افرادی صادر میشود که نیاز دارند تا به دفعات به کشور های عضو شینگن سفر کنند و با این نوع ویزا شما اجازه ورود و خروج مکرر به منطقه شینگن را خواهید داشت و با توجه به هدف سفر و مدت زمان درخواستی میتوانید برای ویزای مولتی شینگن یک ساله، سه ساله، و پنج ساله اقدام نمایید.معمولا ویزای مولتی، و یا همان چند بار ورود شنگن بر روی برچسب ویزا با چنین نوشته‌ای نمایش داده می‌شود:

”Number of Entries: MULT”

اما به یاد داشته باشد حتی با داشتن ویزای مولتی چند ساله نیز اجازه اقامت بیش از ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه را ندارید .

📌ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگنLimited territorial validity visas (LTV)

ویزای LTV شینگن نوعی ویزای  اقامت موقت است که بنا بر دلایلی ویژه و اضطراری و با شرایطی خاص صادر می‌شود. شرایطی اضطراری همچون دلایل انسان دوستانه یکی از رایج‌ترین موارد برای صدور ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای شینگن محسوب می‌شوند. الصاق این ویزا در گذرنامه بدان معنی خواهد بود که فرد مجاز است تنها به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ است یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده تردد نماید و اجازه ورود به دیگر کشورهای حوزه شینگن را نخواهد داشت.

📌ویزای ملی National Visas

ویزای ملی شینگن (National Visa) که به ویزای نوع D شینگن نیز معروف است اختصاصا برای افرادی صادر می‌شود که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائمی باید در یکی از کشورهای این منطقه شنگن  اقامت داشته‌باشند. به بیان دیگر، ویزای ملی شینگن برای افرادی صادر خواهد شد که برای هدفی خاص (همچون بیزینس و یا تحصیل) و برای مدت زمانی طولانی( بیشتر از ۹۰ روز) نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی دارند و پس از اتمام مدت مشخص شده، به کشور خود باز خواهند گشت. بر این اساس می‌توان ویزای نوع D شینگن را به دو دسته سینگل و مولتی تقسیم بندی کرد.

⬅️ویزای نوع D شینگن – سینگل

ویزای ملی شینگن می‌تواند در مواردی همچون افرادی که با هدف استفاده از خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره‌ای تعیین‌شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه شینگن را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت، به صورت یک بار ورود صادر شود.

⬅️ ویزای نوع D شینگن – مولتی

اما با ویزای چند بار ورود نوع D، فرد بدون نیاز به اخذ هرگونه ویزای دیگری در اروپا اجازه دارد بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کند. افراد زیر می‌توانند برای این نوع از ویزا اقدام نمایند:

 • دانشجویان بین‌الملل که درصدد آغاز تحصیل تمام‌وقت در یکی از مقاطع تحصیلی در کشورهای عضو شینگن هستند. برای این افراد ویزای یک ‌ساله صادر می‌شود که قابل تمدید است.
 • دانشجویان خارجی که برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی تحت شرایط خاص و برای مدتی مشخص به کشوری در حوزه شینگن سفر می‌کنند.
 • پروژه و یا فعالیت‌های علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر آموزشی در هریک از کشورهای حوزه شینگن: البته این ویزا با بررسی دقیق سوابق علمی فرد و اعضای خانواده‌اش صادر می‌شود .
 • افراد متخصصی که به منظور به اشتراک گذاشتن تخصص خود به کشوری در منطقه شینگن سفر می‌کنندکه ورزشکاران، هنرمندان یا هر حرفه و تخصصی دیگر در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.
 • موارد اضطراری هم‌چون شرایط حاد پزشکی که فرد نتواند پس از اتمام مهلت ویزای ملی و برای مدتی مشخص منطقه شینگن را ترک نماید.
به هنگام درخواست و به اصطلاح اپلای کردن برای ویزای شینگن، بهتر است از سفارت کشوری که قصد دارید بیشترین زمان سفر خود را به آن کشور اختصاص دهید اقدام کنید.
.

تفاوت مابین مدت زمان اعتبار ویزا و تعداد روز های مجاز ویزای شینگن:

ویزا های یک بار ورود و دوبار ورود و مولتی شینگن شامل ۲ نوع اطلاعات هستند که خیلی مهم هستند و بعضا در تفسیر این موارد ما به مشکل میخوریم که عبارتند از 

📌یکی: بازه مجاز استفاده از شنگن Visa Validity

بازه مجاز ویزا در واقع مشخص میکند که شما  از چه تاریخ تا چه تاریخی مجازه به ورود و خروج به منطقه شنگن را دارید. 

📌دوم : تعداد روزهای مجاز ویزای شینگنDuration of Stay 

  این مورد نیز حداکثر تعداد روز های مجاز برای اینکه بتوانید در منطقه شینگن بمانید را مشخص میکند.

 لطفا در نظر داشته باشید که حتی چند دقیقه قبل ۱۲ نیمه شب نیز به منطقه شنگن وارد شوید نیز یک روز برای شما محاسبه می شود.  

به طور مثال اگر شما یک ویزا شینگن یک بار ورود با تعداد روزهای مجاز ۱۰ روزه داشته باشدکه بازه زمانی مجازه آن از تاریخ ۱۰ آگوست  ۲۰۲۰ تا ۳۰ آگوست ۲۰۲۰ باشد اگر شما در تاریخ ۲۵ آگوست وارد خاک کشور های عضو شنگن شوید با اینکه تعداد روز های شما هنوز به طور کامل تمام نشده است ولی با توجه به اینکه بازه شما رو به اتمام است باید خاک شینگن راه در تاریخ ۳۰ آگوست ترک نمایید. 

در مثال دیگر اگر شما یک ویزای دوبار ورود با تعداد روز های مجاز ۱۰ روز و بازه زمانی مجاز شما از  ۰۱ آگوست تا ۲۵ آگوست باشد اگر بار اول ۷ روز از تعداد روز های مجاز خود را استفاده نمودید در ورود دوم حداکثر میتوانید ۳ روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید و باید بعد از اتمام ۳ روز آنجا را ترک کنید حتی با توجه به اینکه هنوز در بازه مجاز ورود و خروج روی استیکر ویزایتان باشید و اگر بار اول کل تعداد روز های مجازتان را استفاده کنید با اینکه ویزای شما دوبار ورود می باشد و بازه زمانی ویزای تان نیز هنوز به اتمام نرسیده به دلیل اینکه حداکثر تعداد روز های مجاز تان را بار اول استفاده نموده اید اجازه ورود برای بار دوم به شما داده نخواهد شد.

 در مورد ویزای مولتی  شما به تعداد دفعات اجازه ورود و خروج به منطقه شینگن را دارید و فقط باید در نظر داشته باشید که شما تنها مجاز به اقامت حداکثر ۹۰ روز در بازه ۶ ماهه هستید و در نظر داشته باشید که بازه مجازه ۶ ماهه از تاریخ ورود شما محاسبه میشود.  

ویزای-شینگن-چیست-قاره-سبز

شرایط اخذ ویزای شینگن؟

 به طور کلی هر کشور برای صدور ویزا خود یک سری پارامتر ها و فاکتور های حداقلی برای صدور ویزا در نظر میگیرد تا بتواند با توجه به محدودیت ها موجود برای صدور ویزا به افراد واجد شرایط ویزا بدهد از این رو کشور های منطقه شینگن نیز از این قاعده پیروی کرده و یک سری اصول کلی برای صدور ویزا شنگن در نظر گرفته اند ، در واقع صحبت کردن درمورد اینکه دقیقا اگر هر کسی شرایط زیر دارا باشد میتواند ویزای شینگن دریافت نمایید ادا درستی نمی باشد چون بعضا افرادی با شرایط و مدارک نامناسب هم ویزا دریافت میکنند اما ما در اینجا مهمترین فاکتور های که مد نظر کشور های عضو شینگن برای صدور  ویزای شینگن است را بررسی میکنیم، با توجه به این که هر کشور عضو شینگن شرایط و ضوابط خاصی خودش را برای بررسی ویزا دارد ما سعی می کنیم مهمترین موارد که ۸۰ درصد کشورها در بررسی شرایط اقدام کننده مد نظر قرار میدهند را با شما در میان بگذاریم. 

درکل شرایط هر شخص از دید سفارت ها به چهار بخش تقسیم میشود که عبارتند از :

 1. مدارک شغلی و مالی شما:
 1. مدارک شغلی: از دید سفارت های شنگن افرادی که شغل ثابت و مدارک شغلی خوب در ایران دارند و از مزایایی شغلی مناسبی برخوردار هستند وابستگی خوبی به ایران دارند و معمولا بعد از اتمام ویزا شنگن، منطقه شنگن را ترک کرده و به ایران باز خواهند گشت با توجه به این فاکتور افرادی که کارمند رسمی یا کارمندان رده بالا یک شرکت یا مجموعه هستند یا افرادی که سابقه کار بالای دارند معمولا برای اخذ ویزای شینگن خیلی کار سختی در پیش ندارند.
 2. مدارک مالی (تمکن و گردش حساب مناسب): گردش حساب متقاضی ویزای شینگن، بیشتر از هرچیزی برای آفیسر های سفارت های شینگن مهم می باشد از این نظر که گردش حساب شما موید و تایید کننده شغل شما و مدارک ارائه شده شغلی شما است درواقعا وقتی شما شغل کارمندی به سفارت ارائه می نمایید باید گردش حساب شما مشخصص کننده این موضوع باشد یعنی ورودی ها مشخص بابت حقوق و خرج کردهای منطقی از حساب و عدم ورود پول های با ارقام درشت، در مورد شغل آزاد و مشاغل پر درآمد هم هر چه میزان گردش ماهیانه پول یا تعداد ورودی و خروجی های پول در حساب شما زیاد باشد از دید سفارت بسیار خوب میباشد لطفا توجه داشته باشید که ارقام بالا وارد شده به حساب شما از دید سفارت به منظله وام یا پول قرضی برای گول زدن سفارت تلقی نشود در این مورد حتما برای رقم های بسیار سنگین توجیه یا مدرک خوب ارائه دهید تا سفارت را متقاعد نمایید.

در مورد تمکن مالی یا همان میزان موجودی حساب هم باید گفت که هرچه شما موجودی یا پس انداز پولی بالایی داشته باشید از دید سفارت ها خوب است ونشان دهنده این است که شما توانایی پرداخت هزینه های سفر و اقامت خود در حوزه شینگن را دارید.

۲. هدف از سفر شما به کشور های عضو شنگن:

هدف و نیت شما از سفر به حوزه شنگن: در هر بار اقدام برای ویزای شنگن باید به طور مشخص هدف و نیت خود از سفر به کشور های عضو شینگن را مشخص کنید به طوری که تاریخ سفر که قصد عزیمت دارید،محل اقامت شما،کشورهایی که قصد سفر به آنجا را دارید،هدف اصلی سفر شما انجام چه فعالیتی است،هزینه ها سفر شما بر عهد چه کسی است،و ارائه دلایل قانع کننده ای مثل وابستگی خانوادگی و مالی در ایران که باعث میشود بعد از اتمام سفر خود منطقه شنگن را ترک کرده و به ایران باز خواهید گشت.

۳.سابقه سفر های قبلی شما:

در سال های اخیر اکثر کشور های عضو شینگن در مواردی که شما بدون داشتن دعوتنامه اقدام به دریافت ویزای شنگن می کنید بیشتر سابقه سفر های قبلی شما را مدنظر قرار داده و به این نکته بسیار اهمیت میدهند که شما در سال های گذشته به کدامیک از کشور های توریستی دنیا سفر کرده اید یا در چه بازه های زمانی به سفر میروید مطمئنا وجود لیبل و مهر ورود و خروج کشور های آسیا معروف و کشور های دیگر بسیار به آفیسر ویزا کمک میکند که شما را به عنوان فردی عاشق سفر و توریست واقعی در نظر بگیرد و شما را در اولویتی بهتر برای دریافت ویزا قرار دهد.

۴.شرایط سنی شما:

در چندین سال اخیر شاید یکی از مواردی که بیشتر مورد بحث قرار گرفته است سن فرد متقاضی ویزای شنگن می باشد به طوری که معمولا سفارت ها در سفر هایی که شما به تنهایی قصد عزیمت به منطقه شنگن را دارید و شرایط سنی شما به طوری است که کمتر از ۳۰ یا ۳۲ سال سن دارید و از طرفی نیز مدارک شغلی و وابستگی مالی خوبی در ایران برخوردار نیستید به طوری که ازدید سفارت شما با توجه به شرایط سنی تان احتمالا خاک منطقه شنگن را ترک نخواهید کرد از این رو سفارت های حوزه شنگن در اکثر مواقعا درخواست ویزای شنگن شما را رد میکنند

 ترجیحا سفر به همراه خانواده یا سفر از طریق تور های گروهی یا VIP و یا  ارائه دعوتنامه و مدارک مالی مناسب میتواند مشکل سن کم شما را حل کندو بتوانید به راحتی ویزای شنگن دریافت نمایید.
.

 

چگونه برای ویزای شینگن اقدام نماییم؟

📌اولین گام :شاید مهمترین و اولین قدم برای دریافت ویزای شنگن مشخص کردن موارد زیر باشد که بسیار به شما کمک میکند تا دقیقا به نحوه احسن برای ویزای شنگن اقدام نمایید که عبارتند از:

 1. هدف و دلیل اصلی شما برای سفر به اروپا چیست؟
 2.  کشور مد نظر برای سفر کدام کشور یا کشورهای حوزه شنگن هستند؟
 3. تعداد روز های مد نظر برای درخواست ویزا چند روز است؟

📌دومین گام:بعد از مشخص شدن کشور و نوع ویزای درخواستی از سایت سفارت همان کشور و در بخش روادید مدارک و چک لیست های مورد نیاز برای درخواست ویزا را آماده کنید لطفا توجه داشته باشید اکثر مدارک فارسی شما باید به زبان رسمی ان کشور یا زبان انگلیسی ترجمه شود و بعضا برخی کنسولگری های سفارت های حوزه شنگن نیاز به مهر دادگستری و قوه قضاییه برای تایید مدارک شما هستند و برخی نیز مدارک شما را با همان مهر مترجم رسمی قبول میکنند.

📌سومین گام : بعد از آماده سازی مدارک نوبت دریافت وقت سفارت برای تحویل مدارک و ارائه درخواست ویزا است که در ۹۰ درصد سفارت های حوزه شنگن به صورت آنلاین یا ایمیلی و بعضا به صورت تلفنی است لطفا توجه داشته باشید که حداقل ۳ ماه زودتر از تاریخ مدنظر برای سفر به اروپا برای دریافت وقت سفارت و نوبت مصاحبه شنگن اقدام نمایید با توجه به شلوغی سفارت ها و پروسه طولانی بررسی مدارک توسط سفارت بهتر است که کمی زودتر برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

📌گام چهارم :بعد از مشخص شدن نوبت سفارت در روز مشخص شده تمامی مدارک ذکر شده در سایت سفارت را به همراه ترجمه و اصل مدارک به همراه داشته باشید حدالامکان با مدارک ناقص  به سفارت مراجعه ننمایید لطفا توجه فرمایید هزینه ویزای شنگن خود را به یورو داشته باشید فرم سفارت را به طور کامل  پر کرده باشید ،مدارک اقامت و پرواز خود را به همراه داشته باشید و مهمتر از همه این موارد حداقل ۳۰ دقیقه زودتر از ساعت مشخص شده برای مصاحبه ویزا تان در کنسولگری یا دفتر ویزا مربوطه حاضر باشید.

📌گام پنجم( منتظر جواب بودن): بعد از انجام مصاحبه در طول مدت رسیدگی به درخواست ویزایتان توسط سفارت لطفا همیشه در دسترس بوده و ایمیل و تلفنتان را چک کنید که بعضا سفارت ها  با شما تماس گرفته و دلایل سفر به کشورشان را سوال خواهند نمود و یا از شما مدارک اضافی درخواست میکنند برای چک کردن پروسه ویزا و جواب ویزایتان میتوانید با داشتن اطلاعات رسید روز مصاحبه تان یا به صورت آنلاین یا تلفنی از سایت های سفارت یا مراکز ویزا آن کشور جواب ویزایتان را چک کنید  که با توجه به شلوغی و بزرگ و کوچ بودن آن سفارت و مرکز ویزای آن سفارت مابین ۲ الی ۴ هفته پروسه حدودی رسیدگی به درخواست ویزای شنگن می باشد.

برای دریافت ویزای شینگن چه مدارکی مورد نیاز است؟

ما در اینجا لیست مدارک که برای ویزای شنگن کوتاه مدت مورد نیاز اکثر سفارت های شینگن می باشد را برای شما لیست خواهیم کرد اما به یاد داشته باشید که مرجع اصلی و کامل مدارک مورد نیاز ویزای شنگن سایت سفارت همان کشور و یا مرکز ویزای رسمی آن کشور حوزه شینگن می باشد. 

📑 فرم ویزای شنگن:

این فرم را میتوانید از بخش نمونه فرم های به روز شده سفارت های اروپایی دانلود کرد مهمترین نکته پر کردن این فرم به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مورد نظر است.

📑 ۲ قطعه عکس پاسپورتی: 

لطفا توجه داشته باشید که این عکس ها برای ۳ ماه اخیر باشند و بدون روتوش و ۷۰ درصد به  بالا از چهره شما گرفته شده باشند  برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت schengen visa info  مراجعه نمایید.

📑 پاسپورت معتبر:

پاسپورتی که از زمان صدور آن ۱۰ سال بیشتر نگذشته باشد و حداقل بعد از زمان در نظر گرفته برای خروج از منطقه شنگن ۳ ماه اعتبار داشته باشد و حداقل داری ۲ صفحه خالی برای الصاق لیبل ویزای شنگن باشد.

📑 بلیط هواپیما:

در سفر های کوتاه مدت حتما باید یک بلیط رزرو شده پرواز به سفارت برای مشخص بودن زمان ورود و خروجتان از منطقه شنگن به سفارت ارائه دهید .

📑 بیمه مسافرتی معتبر:

بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش درمانی ۳۰.۰۰۰ یورو برای کشورهای حوزه شنگن به طوری پوشش دهنده مواردی هم چون تصادف، مریض ها مسری، و خدای نکرده مرگ و بازگرداندن اجساد به ایران را پوشش دهد.

📑 مدارک برای  اثبات محل اقامت شما: 

مدارکی دال بر تایید اینکه در طول مدت سفر خود در حوزه شینگن در کجا اقامت خواهید داشت که این مدارک میتواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. رزرو هتل یا هاستل برای طول کل مدت زمان اقامت. 
 2. یک اجاره نامه خانه یا آپارتمان برای مدت زمان اقامت شما در آن کشور.
 3. دعوتنامه رسمی که در آن مشخص شده که شما در طول مدت اقامتتان در منزل شخصی دعوت کننده اقامت خواهید داشت.

📑مدارکی برای اثبات توانایی مالی: 

مدارک و شواهدی مالی که دال بر این باشد که شما میتوانید تمام هزینه های سفر و اقامت خود را در طول سفر به اروپا پرداخت نمایید که میتوانید این مدرک را به صورت موارد پایین نشان دهید:

 1. گردش حساب بانکی: ارائه یک اکانت بانکی با مقدار موجودی بانکی نشان دهد شما توانایی پرداخت هزینه های سفر خود در شنگن را دارید و این گردش حساب باید برای ۳ ماه اخیر باشد.
 2. مدرکی دال بر ساپورت مالی شما توسط شخص دیگر: این مدرک میتواند یک گردش حساب بانکی یا یک پول بلوکه شده در حساب بانکی شخص ساپورتر شما باشد.

📑 مدارک شغلی :

⬅️ اگر کارمند رسمی یا قراردادی هستید :

 • حکم کارگزینی (برای کارمندان رسمی)
 • قرارداد کار( برای کارمندان قراردادی)
 • آخرین فیش حقوقی
 • گواهی اشتغال به کار روی سربرگ شرکت (با ذکر سمت،میزان حقوق دریافتی ،تاریخ استخدام، وذکر موافقت با مرخصی شما)
 • لیست سوابق بیمه تامین اجتماعی (برای کارمندان قراردادی) یا دفترچه خدمات درمانی (برای کارمندان رسمی)

کارت پرسنلی (در صورت وجود)

⬅️ اگر دارای شغل آزاد هستید (کسبه) :

 • جواز کسب (یا پروانه کسب) یا کارت مباشرت
 • نامه تاییدیه از اتحادیه صنفی مورد نظر
 • مجوزهای اخذ شده از صنف مورد نظر
 • صورت حساب های پرداخت مالیات

⬅️ اگرپزشک هستید :

 • پروانه نظام پزشکی یا جواز مطب
 •  کارت نظام پزشکی،
 • گواهی اشتغال به کار از بیمارستان
 • فیش حقوقی از بیمارستان
 •  لیست سوابق بیمه یا دفترچه خدمات درمانی

⬅️ اگر صاحب کارخانه یا واحد تولیدی هستید:

 • پروانه تولید کارگاه یا پروانه بهره برداری کارخانه
 • مجوز های اخذ شده از وزارت صنعت و معدن
 • صورت حساب های مفاصا حساب مالیاتی

⬅️ اگر دانش آموز  یا دانشجو هستید:

 • برای افراد زیر ۱۸ سال اجازه رسمی ثبت شده در دفتر اسناد رسمی از طرف یکی از والدین که در ایران میماند. (در صورت فوت یکی از والدین بجای اجازه رسمی گواهی فوت مرحوم باید ترجمه شود)
 • گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر رضایت مدرسه یا دانشگاه از عدم حضور شما در کلاس ها
 • کارت دانشجویی

⬅️ اگر بازنشسته هستید:

حکم بازنشستگی از تامین اجتماعی یا اداره دولتی

⬅️ اگر همسرتان شهروند یا مقیم ایتالیاست:

 • اثبات شهروندی همسر (کارت شناسائی یا کارت کنسولی، صدور شهادت همان کشور، سفارش مالکیت)
 • گواهی ازدواج.
 • کتاب شجره نامه خانواده.

هزینه اقدام برای ویزای شینگن چقدر است؟

  وقتی شما برای دریافت ویزای شنگن اقدام میکنید، باید یک مبلغی را به عنوان هزینه صدور ویزا پرداخت نمایید که این هزینه غیر قابل برگشت بوده و با توجه به سن متقاضی و نوع ویزای شنگن که برای آن اقدام میکنید کاملا متفاوت بوده و شما میتوانید این هزینه را به صورت های: نقد،از طریق کردیت کارت، یا معادل ریالی یور در همان روز  پرداخت نمایید.

در جدول زیر تمامی هزینه ای اقدام برای ویزای شینگن به طور مفصل  و به دو ارز یورو و دلار(آمریکا) ذکر شده است.

نوع ویزای شینگنهزینه به (یورو)هزینه به(دلارآمریکا)
بزرگسالان
(افراد بالای ۱۲ سال)
۸۰ یورو۹۰ دلار
کودکان مابین ۶ الی ۱۲ سال۴۰ یورو۴۵ دلار
کودکان کمتر از ۶ سال رایگانرایگان
دارندگان پاسپورت های دیپلماتیک، سیاسی رایگانرایگان
افرادی که همسر یا والدین آنها عضو یکی از کشور های اتحادیه اروپا می باشدرایگانرایگان
دانشجویان و مدرسین بین المللی افرادی که برای انجام پژوهش علمی به منطقه شینگن سفر میکنندرایگانرایگان

لطفا در نظر داشته باشید که سفارت کشور های حوزه شینگن و مراکز ویزای وابسته به آنها هزینه خدمات و ویزای شینگن را به صورت نقد و اسکناس های یورو دریافت میکنند.

سوالات متداول در روز مصاحبه ویزای شینگن؟

بیشتر سوالات روز مصاحبه برای درخواست ویزای شینگن حول هوش موضوعات اصلی ( هدف اصلی سفر به کشور مربوطه)(وضعیت شغلی و مالی شما در ایران)( داشتن وابستگی های عاطفی و دوستان در ایران و یا کشور مربوطه حوزه شنگن)(نحوه پرداخت هزینه ها اقامت و رفت آمد) است که ما چند نمونه از انها را در اینجا برای شما می نویسیم:

 1. اولین کشوری که قصد بازدید از آن را در حوزه شنگن دارید کدام کشور است؟
 2. آیا از اقوام شما کسانی هستند که در یکی از کشور های اروپایی اقامت داشته باشند؟
 3. هدف اصلی سفر شما چیست و چند روز قصد اقامت دارید؟
 4. هزینه های سفر شما را چه کسی پرداخت میکند و آیا مدارکی برای اثبات ان دارید؟
 5. آیا به تهایی به این کشور سفر میکنید یا همراه درید ؟
 6. آیا متاهل یا مجرد هستید ؟همسر و فرزندانتان شما را در این سفر همرای میکنند؟
 7. آیا قصد بازدید از کشور دیگر غیر از کشور ما را هم دارید؟
 8. آدرس دقیق محل اقامت شما در کشور ما کجاست؟
 9. آیا در ایران شاغل هستید؟ کدام شرکت و سمت شما در آن شرکت چیست؟
 10. میزان حقوق دریافتی شما در ماه چقدر است؟

 اینها تنها بخش کوچی از سوالاتی بود که ما در اینجا مطرح کریدم اما درنظر داشته باشید که شما بعضا در مواردی که برای ویزای شنگن کوتاه مدت نیاز به مراجعه به سفارت نداشه باشید و با مراجعه به مراکز ویزای رسمی سفارت های شنگن بتوانید درخواست خود را ثبت نمایید که در اکثرا این مراکز مرحله مصاحبه بسیار کوتاه و در حد چند سوال اساسی می باشد.

سوالات متداول ویزای شینگن چیست؟​

در پاسخ به این سال باید بگویم که شما در وهله اول با توجه به پاسخ سوالات زیر باید کشور هدف اصلی خود را در حوزه شنگن انتخاب کرده و ازآن کشور درخواست ویزای شنگن نمایید

الف) کشوری که بیشترین تعداد روز های سفر خود را قصد دارید در ان سپری کنید کدام کشور عضو پیمان شینگن است؟
ب) در صورتی که شما مقصد خاصی را مدنظر نداشته باشید، اولین کشوری که به آن سفر می کنید کدام کشور است؟

شما حداکثر می توانید ۶ ماه قبل از تاریخ سفر، برای ویزای شینگن اقدام نمایید. پیشنهاد می کنیم که حداقل ۴۵ روزقبل از تاریخ سفر برای دریافت ویزا اقدام کنید.

میانگین زمانی که برای صدور ویزای شینگن توسط سفارت های اروپایی ، با توجه به زمانی که اقدام به اخذ ویزا کرداید بسیار متفاوت است ولی معمولا بازه بین ۲ الی ۴ هفته طول میکشد تا جواب ویزا توسط سفارتها پاسخ داده شود.

خیر نیاز به حضور افراد زیر ۱۲ سال در سفارت نمی باشد چون از انها انگشت نگاری توسط سفارت و دفتر ویزا صورت نمیگیرد. اما در بعضی کشور های حوزه شنگن نظیر آلمان افراد زیر ۱۲ سال باید در روز مصاحبه همراه والدین خود به سفارت مراجعه نمایند.

در پاسخ به این سوال باید خاطر نشان کنیم که اگر شما در کشور غیر از ایران اقامت دارید و اقامت شما از نوع اقامت موقت باشد امکان اقدام برای ویزای شینگن از همان کشور را دارید.

در پاسخ به این سوال باید گفت اگر برای بار اول برای درخواست ویزای شینگن اقدام میکنید حتما باید به همراه مدارک در روز مصاحبه به سفارت کشور مورد نظر مراجعه نموده و دلیل حضور شما صرفا بحث انگشت نگاری از شما می باشد در بعضی از سفارت های شینگن برای درخواست های دوم یا بالاتر امکان معرفی وکیلی از جانب شما برای انجام پروسه ویزا مورد قبول است. اما این در صورتی است که در ۳ سال اخیر توسط یک سفارت حوزه شنگن انگشت نگاری شده باشید.

 بله شما می بایست برای ارائه مدارک خود از قبل وقت مصاحبه در سفارت مربوطه را داشته باشید.

بله شما بعد از ریجکت شدن درخواستتان می توانید بخاطر عدم پذیرش روادید، درخواست تجدید نظر نماید.
شما برای این درخواست یا می توانید شخصا اقدام نمایید و یا از طریق نماینده قانونی خود این اقدام را به صورت کتبا انجام نمایید.
شما حداکثر تا ۳۰ روز بعد از ریجکت شدن درخواستتان امکان ارائه درخواست تجدید نظر را خواهید داشت

بله اگر در پاسپورت قبلی خود به کشور های همچون حوزه شنگن،آمریکا،کانادا،انگلستان،استرالیا،ژاپن،کره جنوبی و… سفر کرده اید حتما کپی ویزا های قبلی خود را نیز به همراه مدارک شنگن ارائه دهید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
امتیازات این مقاله
حتما با امتیاز دادن به این مقاله به ما کمک کنید تا همیشه مطالبمان را بهبود دهیم.
[کل: ۰ میانگین: ۰]