تمامی اطلاعات مهاجرتی کشور و ویزای سوئد را در این صفحه میتوانید پیدا کنید

مطالبی که در این مقاله به شما خواهیم گفت

✍سفر به سوئد چرا و چگونه؟

سوئد کشوری خوش آب و هوا در شمال اروپاست که تراکم جمعیتی پایینی دارد ودر هر کیلو متر مربع ان ۲۰ نفر زندگی میکند.
سوئد یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا در طول تاریخ و از مقصدهای اصلی مردم کشورهای دیگر برای مهاجرت بوده‌ و این یکی از دلایل رشد جمعیت این کشور بوده ‌است.
 تا اواخر سده هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بوده است . بعد جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی سرعت بیشتری  گرفت، درآمد خالص ملی کشور سوئد بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. درآمد سوئد نیز مثل دیگر کشورهای نسبتاً کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است.
 
شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است . در شمال این کشور همانند مناطق قطبی ۶ ماه از سال روز و ۶ ماه دیگر شب است .
 
احتمالا شما هم جز اون دسته از افرادی هستین که قصد سفر و دریافت ویزا سوئد را دارید و مطالب این مقاله رو مطالعه می کنید و به دنبال پاسخ سوالاتی هستید که که ممکن هست در ذهن سایر مخاطبان این مقاله نیز وجود داشته باشد

 در این مقاله از آسان ویزا سعی میکنیم جواب این سوالاتی که ممکن است در ذهن مخاطب باشد پاسخ  دهیم:

  • برای دریافت ویزا سوئد چه گامهایی باید طی کنیم؟
  • چگونه وقت سفارت سوئد را رزرو کنم؟
  • مدارک لازم برای سفارت سوئد در تهران کدامند؟
  • آدرس سفارت سوئد در تهران کجاست؟

 

همانطور که در بخش قبلی ذکر شد میزان صدور ویزاهای سفارت سوئد برای ایرانیان در سال های اخیر کمتر شده است . نمودار زیر روند کاهشی صدور ویزای سوئد برای ایرانیان را نشان میدهد:

✍انواع ویزای سوئد

برای اخذ ویزای سوئد تنها راهی که وجود دارد مراجعه به سفارت سوئد در تهران است این بدین معنی است که سفارت سوئد(مانند برخی از سفارتهای اروپایی) دفتر کارگزاری صدور ویزا ندارد. در ادامه در مورد انواع ویزای این کشور به طور مفصل صحبت میکنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت سفارت سوئد در تهران سر بزنید:

آدرس سایت سفارت سوئد در تهران

✈️ویزای کوتاه ‌مدت: برای اقامت تا ۹۰ روز یا کمتر در سوئد

ویزای کوتاه‎‌ مدت عموما برای اهداف گردشگری، سفرهای کاری و تجاری و یا بازدید از خانواده صادر می‌شود. این نوع ویزا همچنین برای افرادی که قصد شرکت در دوره‌‌های آموزشی کوتاه‌ مدت، کارآموزی، کنفرانس،همایش، جلسات سازمانی و شرکتی و موارد مشابه دیگر برای حداکثر ۹۰ روز را داشته باشند صادر می‌گردد. در زیر به بررسی انواع ویزاهای کوتاه مدت سوئد میپردازیم:

📌ویزای توریستی سوئد:

این نوع از ویزای سوئد مختص گردشگران است که قصد بازدید از کشور سوئد برای مدت زمان کمتر از ۹۰روز را دارند، فرد دیافت کننده  ویزای توریستی مجاز به اشتغال به کار یا تحصیل در کشور سوئد نیست و به غیر از گشت و گذار و تفریح  تنها مجاز به استفاده از خدمات پزشکی بیمارستان است.

برای دریافت اطلاعات  کامل و دقیق در مورد شرایط و نحوه دریافت این نوع ویزا مقاله ویزای توریستی سوئد را حتما بخوانید.

📌ویزای تجاری سوئد:

 ویزای تجاری سوئد همانطور که از نامش هم  پیداست برای انجام تجارت با کشور سوئد طراحی شده است و شامل موارد زیر است :

-برای سفر کاری  یا انجام مذاکرات تجاری با شرکت های سوئدی
-برای شرکت در دوره آموزشی برگزار شده از طرف شرکت سوئدی

برای دریافت این نوع  ویزا از سفارت سوئد باید مدارک و  شرایط مناسب مختص آن را فراهم آورید.

برای مطالعه کامل و دقیق در مورد شرایط و نحوه اخذ این نوع ویزا مقاله ویزای تجاری سوئد را  بخوانید

📌ویزای پزشکی سوئد:

ویزای پزشکی و درمانی سوئد، یک ویزا کوتاه مدت است که به شما اجازه می دهد تا ۹۰ روز برای انجام معالجات پزشکی در این کشور اقامت داشته باشید. ویزای پزشکی  مختص افرادی است که دچار بیماری خاصی هستند و میخواهند برای معالجه به کشور سوئد سفر کنند. لازم به ذکر است که برای دریافت این ویزا حتما باید توسط یک پزشک معالج یا بیمارستانی در سوئد پذیرش شده باشید تا سفارت با درخواست ویزای پزشکی شما موافقت نماید.

📌ویزای ترانزیت سوئد:

ویزای ترانزیت یا عبور از سوئد تنها مختص افرادی است که مقصد سفرشان کشوری خارج از حوزه شینگن است اما برای رسیدن به آن کشور نیاز به عبور از خاک کشور سوئد و جا به جایی هواپیما در فرودگاه سوئد هستند. دارنده ویزای ترانزیت سوئد حق خروج از محوطه فرودگاه سوئد را نداشته و تنها مجاز به جابجایی پرواز خود برای رسیدن به مقصد مورد نظر است.

✈️ویزای بلند مدت: برای اقامت بیش از ۹۰ روز در سوئد

اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در سوئد اقامت کنید حتما باید ویزای بلند مدت ( نوع D) را درخواست دهید 
انواع و شرایط ویزای بلند مدت سوئد را در ادامه این مقاله برای شما توضیح میدهیم.
 
📌ویزای  کار سوئد:
برای دریافت اقامت کاری باید یک پیشنهاد کاری از سوئد داشته باشید. کارفرمای شما می‌بایست حداقل ده روز قبل از آنکه  پیشنهاد  ارائه شود، فرصت شغلی مورد نظر را در سوئد، آگهی کرده باشد.
با ایجاد دعوتنامه کاری کارفرمای شما درسوئد بررسی تقاضای شما آغاز میشود. کارفرمای شما به  اسم شما، تاریخ تولد، تابعیت، تحصیلات و آدرس الکترونیکی شما نیاز دارد.  تازمانیکه جواب درخواست خود را دریافت میکنید،  به آدرس ایمیل  که به کارفرما داده اید  دسترسی داشته باشید  در زمان بررسی تقاضای اقامت کار شما اداره امور مهاجرت برای ارتباط با شما از این آدرس ایمیل استفاده میکند.

پس ازآنکه کارفرما دعوتنامه کاری را تنظیم کرد یک نامه الکترونیکی حاوی اطلاعاتی پیرامون چگونگی درخواست اجازه کار دریافت خواهید کرد.

درفرم تقاضا اطلاعاتی درباره خود مینویسید. اگر همراه خانواده تان سفر می کنید،  برای آنها  نیز درخواست اجازه اقامت کنید

📌ویزای تحصیلی سوئد:

اگر قصد دارید بیش از ۳ ماه  در یک دانشگاه ، کالج دانشگاهی ، آموزش عالی حرفه ای یا دبیرستان مردمی در مقطع متوسطه پس از متوسطه در سوئد تحصیل کنید ، می توانید برای تحصیلات عالی برای اجازه اقامت اقدام کنید. مجوز باید قبل از سفر شما به سوئد صادر شود.

📌ویزای  بازدید کننده بیش از ۹۰ روز:

در هنگام درخواست ، اگر می دانید که نیاز به مدت طولانی تر از ۹۰ روز در سوئد دارید ، نباید برای ویزای شینگن بلکه برای ویزای اقامت بازدید کننده اقدام کنید. در مواردی ، ممکن است درخواست ویزای ملی ، معروف به “ویزای D” شود. چنین مجوزی مطابق با قوانین ملی سوئد تصمیم گیری می شود. به عنوان مثال ، این بدان معناست که توافق نامه های تسهیل ویزا اعمال نمی شوند و تصمیمات ویزا قابل تجدید نظر نیست.

اگر به شما اجازه اقامت برای ویزیت یا ویزای ملی داده می شود ، هدف از سفر باید بازدید از سوئد باشد نه اینکه در آنجا اقامت کنید. شما باید مواردی را برای حمایت از خود در طول مدت اقامت  داشته باشید و برای سفر برگشت نیز باید بلیط بازگشت یا پول کافی داشته باشید. بیمه مسافرتی پزشکی اجباری نیست ، ولی توصیه میشود زیرا هزینه درمان در سوئد زیاد است.

برای درخواست انواع ویزای سوئد به سایت مهاجرتی سوئد مراجعه کنید.

 

شرایط اخذ ویزای سوئد:

 قطعا دریافت ویزا سوئد برای همه کار آسانی نخواهد بود . کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در این کشور پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها ست.

 اولین نکته ای که برای دریافت ویزای سوئد به آن توجه کنید داشتن مدارک مالی و تمکن مالی مناسب است .سعی کنید حساب بانکی منطقی و قابل اعتماد به سفارت سوئد ارائه دهید . مبالغ و تراکنشهای غیرعادی مث واریز مبالغ خیلی بالا یا برداشت غیرعادی در مدت زمان کوتاه ،دید بررسی کننده مدارک  سفارت نسبت به شما را منفی میکند. اگر تراکنشهای بالا دارید حتما اسناد اثبات ان را همراه مدارک به سفارت ارائه دهید.

دومین نکته ای که باید توجه کنید هدف و قصد سفر شماست . برای بررسی کننده و صادر کننده  ویزا هدف و قصد سفر خود را مشخص و موجه کنید.

سومین نکته مورد توجه سفارت سوئد برای اعطای ویزا به شما اثبات وابستگی به کشور و محل زندگی فعلیتان است.مدارکی مبنی بر داشتن شغل مناسب و در امد خوب ، داشتن وابستگی خانوادگی ، بیمه و مواردی از این قبیل و ارائه مدارک کامل  خواسته شده از سفارت

✍نحوه تمدید ویزای سوئد:

در رابطه با  تمدید ویزا سوئد یکی از موضوعاتی که همواره ذهن دارندگان این ویزا را به خود مشغول میکند این است که با اتمام اعتبار ویزای شنگن سوئد خود امکان تمدید این تایپ ویزا وجود دارد یا خیر؟! در پاسخ به این سوال باید گفت ویزاهای توریستی ،تجاری، ترانزیت سوئد جزوه ویزای کوتاه مدت و تایپ C بوده و امکان تمدید این نوع ویزا وجود ندارد لذا شخص باید پس از اتمام اعتبار ویزای خود خاک کشور سوئد را ترک کرده و مجددا برای درخواست ویزا اقدام کند.در مواردی که شما بیش از تعداد روز های مجاز ویزا در کشور سوئد اقامت داشته باشید . طبق قوانین کشور سوئد شامل یک سری جرایم نقد به ازای هر روز می شوید و از طرفی نیز پروسه اقدام برای ویزای شنگن بعدی شما کمی به مشکل میخورد درمورد اتفاق های ناگهانی همچون موارد پزشکی ماموران اداره مهاجرت سوئد با بررسی شرایط پیش امده برای شما در سوئد معمولا به شما سخت نگرفته و ویزا تایپ cشمار را تمدید می کنند.

اما در موراد که تایپ ویزای شما نوع D و بلند مدت ( دانشجویی،کاری،سرمایه گذاری) باشد می توانید ویزای خود را بدون ترک خاک کشور سوئد و فقط با مراجعه به اداره مهاجرت سوئد ویزای خود را تمدید کنید.

۱۰ مورد از دلایل اصلی ریجکت شدن ویزا سوئد:

۱. ارائه مدارک نامعتبر و جعلی: افرادی که سعی میکنند با فریب سفارت و  با ارائه مدارک جعلی ویزای شینگن سوئد  دریافت نمایند معمولا در اکثر مواقع با ریجکت و رد شدن ویزا رو به رو می شوند. مدارک و اسناد ارائه شده توسط متقاضیان از همان ابتدا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت عدم اعتبار رد می شوند. علاوه براین در مواردی که مدارک متقاضیان مشکوک باشد اعلام جواب درخواست ویزای سوئد  به دلیل بررسی های بیشتر طولانی تر می شود معمولا در این موارد بعضا اگر با محل کار یا با شخص متقاضی تماس حاصل شود و هیچ گونه پاسخ صحیح و قانع کننده از طرف متقاضی دریافت نکند نیز به منزله فریب سفارت است و در اکثر مواقع درخواست ویزای متقاضی رد می شود.

۲.ارائه بیمه  مسافرتی نامعتبر: بیمه مسافرتی باید تمامی روز های اقامت در کشور سوئد و یا حوزه شینگن را پوشش دهد. به طوری که تمامی هزینه های ضروری و مهم  درمانی و پزشکی فرد را تحت پوشش قرار دهد همچنین سقف پوشش بیمه مسافرتی ، باید حداقل ۳۰ هزار یورو باشد. بهترین توصیه ما گرفتن بیمه مسافرتی با تعداد روزهای بیشتر از هدف سفر است به طور مثال ۱ الی ۳ روز بیشتر از تعداد روز های سفر خود بیمه درمانی بگیرید.

۳.عدم ارائه توضیحات کافی برای هدف از سفر و محل اقامت در طول سفر: یکی از دلایل رایجی که موجب ریجکت شدن ویزا در سفارت سوئد می گردد عدم ارائه دلایل محکمه پسند برای اقامت، عدم بیان دلایل کافی برای هدف از سفر و عدم تطابق مدارک ارائه شده برای برنامه سفر به سوئد با توجه به تیپ ویزای درخواستی می باشد، به طور کلی اگر مدارک و شواهد کافی برای توجیه هدف سفر به سوئد نداشته باشید معمولا در اکثر مواقع باعث سردرگمی آفیسر پرونده شده  و یکی از دلایل عمده برای رد درخواست ویزای سوئد شما می باشد.

 ۴.عدم اطمینان به بازگشت متقاضی به کشور ایران : در این مورد حتی الامکان باید با ارائه مدارکی مبنی بر وجود دلایلی همچون: وابستگی خانوادگی(مانند فرزندان و همسر در ایران در مدت طول سفر)،وابستگی های شغلی(حقوق و مزایای مناسب در ایران،موقعیت مناسب شغلی در آینده ) آفیسر ویزا را قانع نمایید که بعد از اتمام سفر خود در سوئد به ایران باز خواهید گشت.

۵.گذرنامه آسیب دیده و نا معتبر: همان طور که میدانید یکی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا این کشور گذرنامه سالم می باشد، در صورتی که گذرنامه شما آسیب دیده باشد و یا صفحات آن از هم گسسته باشد، گذرنامه شما نامعتبر بوده ارائه پاسپورت آسیب دیده یکی دیگر از مواردی که باعث ریجکت شدن ویزای سوئد شما می‌شود،در موارد دیگر همچون

پاسپورت شما کمتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

پاسپورت شما دارای کمتر از دو صفحه خالی باشد.

از مدت زمان صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد.

 در همه این موارد از همان مراحل اولیه ویزا ،درخواست ویزای شما اصلا توسط سفارت مورد بررسی قرار نمی گیرد.

۶.ارائه واچر هتل و یا رزرو بلیط رفت و برگشت نامعتبر: واچر هتل و رزرو بلیط رفت و برگشت که برای ویزای سوئد ارائه می‌کنید، توسط افسران ویزا به دقت بررسی می‌شود و در صورتی که مشکلی داشته باشد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.(بعضا مشاهده شده که در صورت بروز مشکل یا ایراد در واچر هتل و رزرو پرواز از طرف سفارت با شخص متقاضی تماس حاصل شده و از شما درخواست می شود که نسبت به تعویض و ارائه واچر هتل  و رزرو پرواز معتبر اقدام نمایید)

۷.عدم اثبات توانایی مالی در مدت زمان سفر در سوئد: چنانچه از همان ابتدا ثابت شود که متقاضی از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های سفر و اقامت در سوئد را ندارد و یا اینکه این هزینه ها از طرف دعوت کننده سوئدی یا توسط شخص یا شرکتی در ایران پرداخت نمی شود اکثرا آفیسر ویزا با درخواست ویزای شما موافقت نمی نمایید و ویزای شما رد می شود.  

۸.ارائه دعوت نامه نامعتبر: در صورتی که سفارت با دعوت کننده شما تماس حاصل کند و جواب قانع کننده از آنها دریافت نکند یا دعوتنامه شما توسط دعوت کننده امضاء نشود یا مدارک هویتی شخص دعوت کننده ناقص باشد، از دید سفارت فاقد اعتبار است و باعث ریجکت شدن درخواست ویزای شما می‌شود.

۹.عدم ارائه مدارک اسکان و اقامت معتبر در طول سفر به سوئد: در مواردی که از طرف شخصی مقیم در سوئد دعوت شده اید باید در دعوتنامه ذکر شود که محل اقامت شما کجا هست یا اگر  تور از طریق آژانسی واقع در سوئد رزرو کرده اید باید مدرکی بر قطعی بودن تور شما و تایید مبنی بر مشخص بودن محل اسکان شما وجود داشته باشد در صورت وجود هرگونه ابهام در موارد بالا ویزای شما رد می شود. 

۱۰.در صورتی که ویزای شینگن استفاده نشده داشته باشید: اگر قبلا ویزای سوئد یا ویزای شینگن گرفته باشید ولی مهر ورود و خروج به حوزه شینگن یا کشور سوئد در پاسپورت شما نباشد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد. در اکثرا مواقع اگر دلیل قانع کننده  مانند (شرایط نامناسب جسمی در آن زمان،فوت یا مرگ عزیزان در آن زمان،شرایط کاری مهم و حساس در ایران ) داشته باشید باعث میشود که بتوانید افیسر را قانع نمایید.

✍ اعتراض به رد درخواست ویزای سوئد

 

اگر فکر میکنید رد درخواست ویزای شما تصمیم درستی از طرف سفارت سوئد نبوده است میتوانید نسبت به ان  اعتراض دهید.

درخواست تجدید نظر باید به صورت کتبی و امضا شده توسط خود شخص متقاضی باشد و حداکثر ۳ هفته از تاریخ دریافت رد درخواست به سفارت سوئد تحویل داده شود اگر درخواست بیشتر از ۳ هفته به سفارت رسیده باشد باید درخواست ویزای مجدد کنید.

اگر در خواست تجدیدنظر توسط شخص دیگری غیر از خود فرد متقاضی امضا شود آن شخص باید وکالت قانونی( وکالتنامه) از طرف متقاضی داشته باشد.

این نامه باید به زبان سوئدی یا انگلیسی باشد و اگر به زبان فارسی نوشته شده باشد باید ترجمه شود.

درخواست شما باید از طریق پست یا ایمیل به سفارت سوئد ارسال شود.

✍ اطلاعات تماسی سفارت سوئد در تهران

 

آدرس سفارت سوئد در تهران:ایران،تهران ، خیابان بوستان، خیابان پاسداران ، خیابان نسترن ، شماره ۲۷
کد پستی سفارت سوئد در تهران:۱۹۵۷۵-۴۵۸

تلفن و نمابر بخش ویزا: تلفن : ۰۲۱۲۳۷۱۲۲۰۰

نمابر : ۰۲۱۲۲۲۸۶۰۲۱
پست الکترونیک (ایمیل) سفارت:
ambassaden.teheran@gov.se
پست الکترونیکی (ایمیل) بخش ویزا :ambasaden.teheran-visum@gov.se
ساعت کار :یکشنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۱۶:۳۰ بعداز ظهر
پنجشنبه ها از ساعت ۸ صب تا ۱۵ بعد از ظهر

سوالات متداول در مورد ویزای سوئد

خیر. شما می توانید در صورت نیاز به اقامت بیش از ۹۰ روز در خاک سوئد نسبت به اخذ ویزای توریستی Type D (اقامت موقت برای حداکثر ۱۲ ماه حضور در حوزه شینگن) اقدام کنید که در این صورت میبایست توانایی توجیه و ارائه مدارک مورد نیاز برای مدت زمان اقامت خود را داشته باشید.

نمی‌توان به طور صد در صد در مورد این موضوع اظهار نظر کرد. اما برحسب تجربه کارشناسان امور مهاجرت و ویزای شینگن آسان ویزا، وجود برچسب ویزای کشورهای معتبری نظیر ویزای کانادا ، ویزای ژاپن ، ویزای سایر کشورهای شینگن در کنار دعوتنامه معتبر سوئدی در بالا بردن شانس موفقیت و ویزا شدن فرد متقاضی بی تاثیر نخواهد بود.

خیر. چون خودتون نتونستین برین سفارت و سفارت در این زمینه دخیل نبوده پس نمیتونید مبلغ رو پس بگیرید.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
امتیازات این مقاله
حتما با امتیاز دادن به این مقاله به ما کمک کنید تا همیشه مطالبمان را بهبود دهیم.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است