تمامی اطلاعات مهاجرتی کشور و ویزای بلژیک را در این صفحه میتوانید پیدا کنید

مطالبی که در این مقاله به شما خواهیم گفت

آخرین تغییرات ویزای بلژیک برای سال ۲۰۲۰

گردشگری در بلژیک یکی از مهمترین صنایع این کشور است. دسترس پذیری به کشور بلژیک از هر جای اروپا، آن را به یک مقصد گردشگری بسیار عالی تبدیل کرده است. در سال ۲۰۰۵، ۶.۷ میلیون نفر به این کشور سفر کردند که دو سوم آن‌ها از کشورهای بزرگتر اطراف، فرانسه، هلند، انگلستان و آلمان و گردشگران بسیاری از اسپانیا و ایتالیا بودند. این کشور در لیست رتبه بندی وضعیت گردشگری سال ۲۰۱۷ در رتبه ۲۱ جهان قرار دارد. برای ما ایرانیان بزرگترین چالش برای سفر به کشور بلژیک اخذ ویزای بلژیک میباشد. سختگیری در صدور ویزای این کشور برای ایرانیان (همانند بسیاری از کشور های اروپایی) در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است بطوری که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۸%  درخواست های ویزا که به سفارت بلژیک در تهران ارائه شده بود ریجکت شده است. در این بخش از آسان ویزا قصد داریم به بررسی کامل ویزای بلژیک و مشکلات عمده که در اخذ این ویزا برای ایرانیان پیش می آید صحبت کنیم و در مورد مطالبی همچون انواع ویزای بلژیک ، نحوه اخذ ویزای بلژیک ، مدارک مورد نیاز برای ویزای بلژیک ، امکان اخذ ویزای تضمینی بلژیک ، نحوه اعتراض به ریجکتی ویزای بلژیک و بسیاری از سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشد بحث کنیم . پس با ما همراه باشید…

همانطور که در بخش قبلی ذکر شد میزان صدور ویزاهای سفارت بلژیک برای ایرانیان در سال های اخیر کمتر شده است . نمودار زیر روند کاهشی صدور ویزای بلژیک برای ایرانیان را نشان میدهد:

 

 

انواع ویزای بلژیک

برای سفر به بلژیک و با توجه به هدف از سفرتان و مدت اقامت شما در بلژیک شما میتوانید برای اخذ دو نوع ویزا درخواست دهید که عبارت اند از: ویزای کوتاه مدت شینگن و ویزای بلند مدت یا ویزای ملی بلژیک. در این مطلب در مورد انواع این ویزاها و چگونگی اخذ آنها بحث خواهیم کرد. اگر میخواهید در مورد ویزای کوتاه مدت و بلند مدت شینگن بیشتر بدانید مقاله ویزای شینگن چیست را حتما بخوانید.

برای اخذ ویزای بلژیک دو راه پیش رو داریم :

۱.برای اقدام به اخذ تمامی ویزاهای کوتاه مدت بلژیک باید به دفتر VFS global بلژیک مراجعه نمایید . برای مراجعه به سایت شرکت  Vfs global  بلژیک روی لینک زیر کلیک کنید

آدرس سایت شرکت VFS global بلژیک 

۲.برای اقدام به اخذ ویزاهای بلند مدت بلژیک باید مستقیما و با اخذ وقت قبلی به سفارت بلژیک مراجعه نمایید. برای مراجعه به سایت سفارت بلژیک در تهران روی لینک زیر کلیک کنید.

آدرس سایت سفارت بلژیک در تهران

✈️ویزای کوتاه ‌مدت: برای اقامت تا ۹۰ روز یا کمتر در بلژیک :  USV) Uniform Schengen Visa  )

ویزای کوتاه‎‌ مدت عموما برای اهداف گردشگری، سفرهای کاری و تجاری و یا بازدید از خانواده صادر می‌شود. این نوع ویزا همچنین برای افرادی که قصد شرکت در دوره‌‌های آموزشی کوتاه‌ مدت، کارآموزی، کنفرانس،همایش، جلسات سازمانی و شرکتی و موارد مشابه دیگر برای حداکثر ۹۰ روز را داشته باشند صادر می‌گردد. در زیر به بررسی انواع ویزاهای کوتاه مدت بلژیک میپردازیم:

📌ویزای توریستی بلژیک Belgium Tourist Visa

این نوع از ویزای بلژیک مختص گردشگران است که قصد بازدید از کشور بلژیک برای مدت زمان کمتر از ۳ ماه را دارند، فرد دارنده ویزای توریستی بلژیک مجاز به اشتغال به کار یا تحصیل در کشور بلژیک نبوده و به غیر از گشت و گذار تنها مجاز به استفاده از خدمات پزشکی و بیمارستان است.
 در سال ۱۹۹۵، دولت بلژیک قرارداد شینگن را امضا نمود و به منطقه آزاد مرزی اروپا پیوست، امروزه ورود کوتاه مدت به بلژیک نیز امکان سفر به سایر کشورهای عضو شنگن را فراهم می کند که بخش بزرگی از اروپا را شامل می شود،

برای مطالعه کامل و دقیق در مورد شرایط و نحوه اخذ این نوع ویزا مقاله ویزای توریستی بلژیک را حتما بخوانید.

📌ویزای تجاری بلژیک Belgium Business Visa

این نوع از ویزای بلژیک همانطور که از نامش پیداست برای انجام مناسبات تجاری با کشور بلژیک طراحی شده است و دارنده این ویزا میتواند برای اهداف زیر از آن استفاده کند :

 •  برای ملاقات و جلسات کاری و تجاری با یک شرکت بلژیکی
 •  جهت شرکت در یک دوره آموزشی که از طرف یک شرکت بلژیکی برگذار میشود
 • شرکت در یک سمینار یا کنگره که در بلژیک برگذار میشود

برای اخذ این نوع از ویزای بلژیک نیاز به ارائه دعوتنامه به سفارت است که از طرف شرکت یا سازمان بلژیکی برای متقاضی ارسال میشود.

برای مطالعه کامل و دقیق در مورد شرایط و نحوه اخذ این نوع ویزا مقاله ویزای تجاری بلژیک را حتما بخوانید.

📌ویزای بازدید از خانواده و دوستان بلژیک Belgium Visitor Visa

این نوع از ویزای بلژیک مختص افرادی است که قصد بازدید از خانواده و دوستانشان در بلژیک را دارند. ماهیت این ویزا تقریبا شبیه به ویزای توریستی بلژیک است با این تفاوت که به همراه سایر مدارکی که به سفارت ارائه میکنید باید یک دعوتنامه از اعضای خانواده یا دوست که در بلژیک ساکن است را نیز ارائه کنید و همچنین مدارکی را نیز ارائه کنید که وجود ارتباط دوستی یا خانوادگی تان با این افراد را اثبات کند.

به خاطر وجود دعوتنامه شانس شما در اخذ این نوع از ویزای بلژیک نسبت به ویزای توریستی بسیار بیشتر خواهد بود.

📌ویزای ورزشی / فرهنگی بلژیک Belgium Sport/Cultural Visa

این نوع از ویزای بلژیک برای افرادی مانند ورزشکاران، مربیان، کارکنان پشتیبانی و غیره صادر میشود که قصد شرکت در رویدادهای ورزشی و یا آموزشی را دارند و یا هنرمندان و افرادی که در رویدادهای فرهنگی در بلژیک شرکت می کنند . لازم به ذکر است که این نوع از ویزای بلژیک برای گردشگران یا تماشاگران رویدادهای ورزشی و فرهنگی صادر نمیشود.

برای اخذ این نوع از ویزا نیز نیاز به ارائه دعوتنامه از سوی سازمان فرهنگی / ورزشی یا یک مرجع رسمی متناسب با هدف از سفر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از ویزای بلژیک به سایت کارگزاری ویزای بلژیک در تهران مراجعه نمایید.

📌ویزای پزشکی و خدمات درمانی بلژیک  Belgium Medical treatment Visa

این نوع از ویزای بلژیک برای افرادی مناسب است که میخواهند از خدمات درمانی در بلژیک استفاده کنند توجه داشته باشید که حداکثر مدت در نظر گرفته شده برای این ویزا از طرف سفارت بلژیک، ۳ ماه میباشد و چنانچه پیش‌بینی می‌کنید که پروسه درمانی بیش از این طول بکشد، باید برای یک ویزای مناسب بلندمدت از سفارت بلژیک در تهران درخواست دهید.

برای دریافت ویزای پزشکی و خدمات درمانی بلژیک شما باید به سفارت بلژیک اثبات کنید که نیازمند دریافت این نوع از ویزای بلژیک هستید برای این منظور باید یک گواهی از پزشک معالج در ایران ارائه بدهید که نشان میدهد امکان ارائه خدمات درمانی لازم در ایران برای شما وجود ندارد و این گواهی باید توسط یکی از پزشکان معتمد سفارت بلژیک امضا شود. در گام بعدی باید یک دعوتنامه از طرف کلینیک یا بیمارستان در بلژیک با امضای پزک ارائه کنید که تائید کند تمام یا قسمتی از هزینه های درمان پرداخت شده است 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع از ویزای بلژیک به سایت کارگزاری ویزای بلژیک در تهران مراجعه نمایید.

📌ویزای برای ازدواج بلژیک  Belgium Visa For Marriage

این نوع از ویزا برای افرادی صادر میشود که قصد ازدواج با یک بلژیکی را دارند .

فرد بلژیکی باید تابعیت بلژیک را داشته باشد یا حداقل ۳ سال اقامت بلژیک را داشته باشد .

📌ویزای تحصیلی بلژیک (نوع کوتاه مدت)   Belgium Study Visa 

برای سفرهای مرتبط با تحصیل یا اهداف تحصیلی کمتر از سه ماه میتوان برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت بلژیک اقدام کرد برای دریافت این نوع از ویزای بلژیک ارائه مدارک مرتبط با هدف شما از سفر ازقبیل تائیدیه دوره های تحصیلی رزرو شده یا نامه از طرف
مدرسه یا دانشگاه مربوطه نیاز خواهد بود.

📌ویزای ترازیت فرودگاهی بلژیک    Belgium Airport Transit Visa 

ویزای ترانزیت فرودگاهی بلژیک از نوع ویزای کوتاه مدت بوده و به دارنده ویزا این امکان را می‌دهد تا در محدوده فرودگاهی بلژیک توقف داشته و برای پرواز بعدی منتظر بماند و از این طریق ازمنطقه ترانزیت فرودگاهی بین‌المللی بلژیک و هر کشوری در حوزه شنگن عبور کند. دارنده این نوع ویزا نمیتواند از محدوده فرودگاهی خارج شود. چنانچه عضوی از خانواده یک شهروند اروپایی و یا منطقه آزاد تجاری اروپا EFTA باشید، نیازی به دریافت این نوع از ویزای بلژیک نخواهید داشت.

برای دریافت ویزای فرودگاهی بلژیک میبایست حد اقل ۱۵ روز قبلا از سفر درخواست خود را به سفارت بلژیک در تهران ارائه کرد.

مدارکی از قبیل جزئیات برنامه سفر، مدرک مبنی بر تدارک برنامه نقل و انتقال (تاییدیه رزرو
بلیط پرواز برگشت) و مدارک مرتبط با سفر بعدی به سمت مقصد اصلی (ویزا یا
اجازه ورود به کشورثالث مقصد) درهنگام درخواست از سفارت بلژیک باید ارائه شود.

✈️ویزای بلند مدت: برای اقامت بیش از ۹۰ روز در بلژیک : (NV (National Visa

📌ویزای تحصیلی -دانشجویی بلژیک  Belgium Study Visa 

تمامی دانشجویان غیر اروپایی که قصد ادامه تحصیل برای مدت بیشتر از ۹۰ روز در بلژیک را دارند باید برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک درخواست نمایند .

متقاضی در هنگام درخواست این نوع از ویزای بلژیک باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 1. تحصیل، شغل اصلی او در مدت اقامتش در بلژیک باشد 
 2. در مدت زمان اقامت خود در کشور بلژیک ، برای پوشش هزینه‌های خود از منابع مالی کافی برخوردار باشد.
 3. تحت پوشش بیمه درمانی مناسب باشد
 4.  سو سابقه کیفری نداشته باشد
 5. از یک موسسه آموزشی یا دانشگاه معتبر در بلژیک پذیرش داشته باشد
📌ویزای پیوستن به خانواده بلژیک  Belgium Visa for Family Reunification to join parents

اگر شما خویشاوندی در بلژیک داشته باشید، شما می توانید با هدف الحاق به خانواده در در بلژیک کار و زندگی بکنید. اما الحاق به خانواده در بلژیک تابع شرایط و الزاماتی است که قبل از هر اقدامی باید به آن توجه نمود. ابتداء باید بدانیم که خویشاوندان صلاحیتدار برای اخذ ویزای پیوستن به خانواده (ویزای همراه) کشور بلژیک شامل همسر، فرزندان زیر ۱۸ سال و فرزندان معلول بالای ۱۸ سال می باشد. ثانیا درخواست ویزای همراه بلژیک صرفا با توجه به وضعیت اقامت عضو خانواده تبعه یا مقیم کشور بلژیک اعطاء می گردد.

📌ویزای فرزند خواندگی بلژیک 

چنانچه شهروندی بلژیکی و یا فردی خارجی مقیم این کشور باشید و بخواهید کودکی را از خارج از کشور به فرزندخواندگی قبول کنید، نیازمند درخواست ویزای بلندمدت نوع D برای کودک هستید. عموما فرزندانی که از این طریق به فرزندخواندگی والدین بلژیکی یا دارای حق شهروندی بلژیک در بیایند، به طور خودکار از حقوق شهروندی این کشور برخوردار خواهند شد.

📌ویزای پیوستن به همسر بلژیک

اگر همسر شما تبعه بلژیک بوده و یا در بلژیک اقامت داشته باشد میتوانید از این نوع ویزا برای رفتن به بلژیک استفاده نمایید

📌ویزای نیروی کار موقت  Belgium au pairs Visa

ویزای نیروی کار موقت بلژیک به دارنده آن این اجازه را میدهد تا برای مدت حداکثر ۱۲ ماه در کشور بلژیک کار کند. این نوع از ویزای بلژیک به سه دسته تقسیم میشود:

 1. ویزای کار نوع B : این نوع از ویزای بلژیک برای مشاغل و کارهای خاص صادر میگردد و نیازمند حمایت مالی از طرف کارفرما است. به طور معمول زمانی که در میان نیروی کار بلژیکی (و یا برای برخی از موقعیت‌های حرفه‌ای نظیر پست‌های مدیریتی، هیات علمی، افراد فعال در امور ورزشی و سرگرمی) کمبود کاندیداهای مناسب وجود دارد، مجوز کار نوع B صادر می‌شود.
 2. ویزای کار نوع C : این نوع از ویزای بلژیک برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که از قبل به طور موقت در بلژیک حضور داشته‌اند اما قصد آنها از حضور در این کشور چیزی به غیر از کار بوده است (تحصیلی، دیدار اعضای خانواده یا پناهندگی). این ویزا به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در هر شغلی که در آن واجدشرایط اسن مشغول شوند. لازم به ذکر است که در برخی مواقع ممکن است این نوع از ویزا را برای بیش از ۱۲ ماه تمدید کرد.
 3. ویزای Au Pair : متقاضیان رده سنی ۱۸ تا ۲۶ سالی که دارای ویزای کار بلژیک نباشند می‌توانند در صورتی که خانواده میزبان آنها از شرایط خاصی برخوردار باشد در بلژیک به عنوان au pair کار کنند. حداکثر اعتبار این ویزا ۱۲ ماه است.
📌ویزای کار به همراه کارت حرفه ای Belgium Work Visa

برای ویزای کار بلندمدت بلژیک، شما نیازمند این هستید که ابتدا یک کارفرمای بلژیکی پیدا کنید که به نیابت از شما برای استخدام و درخواست مجوز کار در بلژیک مجوز دریافت کند. این نوع از ویزای بلندمدت بلژیک که برای اهداف کاری صادر میشود  به ویزای کار نوع A معروف است و به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا به طور نامحدود برای هر کارفرمایی در بلژیک کار کند.

شرایط اخذ ویزای بلژیک

بلژیک از جمله کشورهای مرفه و پردرآمد اتحادیه اروپا (EU) است که سالانه میزبان هزاران مهاجر خارجی از اقصی نقاط جهان می باشد و با توجه به اینکه در سال های اخیر ایرانیان زیادی پس از اخذ ویزای بلژیک و سفر به این کشور درخواست پناهندگی کرده اند، سفارت بلژیک در اعطای ویزا به ایرانیان با سختگیری زیادی عمل میکند به طوری که در سال ۲۰۱۹ میلادی بالغ بر ۴۸ درصد درخواست های ویزای کوتاه مدت ارائه شده به سفارت بلژیک رد شده است.

در این قسمت به ۴ نکته مهم اشاره میکنیم که رعایت آن ها در جلوگیری از رد شدن ویزای کوتاه مدت بلژیک بسیار حائز اهمیت میباشد :

نکته سوم: دارا بودن دعوتنامه از شخص یا سازمانی در بلژیک: داشتن دعوتنامه از یک شخص یا سازمانی در بلژیک تاثیر بسیاری در موفقیت آمیز بودن پروسه دریافت ویزا بلژیک خواهد گذاشت. در متن دعوتنامه باید نسبت فرد کننده با دعوت شده نوشته شود و اگر دعوت کننده هزینه های اقامت فرد را نیز در بلژیک برعهده بکیرد و در دعوتنامه ذکر کند اعتبار دعوتنامه بسیار بالا خواهد بود.

نکته دوم : تاریخچه سفر مناسب (Travel History) : اگر در هر شرایطی قادر به ارائه دعوتنامه نیستید (معمولا متقاضیان ویزای توریستی دعوتنامه ندارند) وجود ویزاها و مهر های رو پاسپورت شما نشان از توریست بودن شما میاشد و به افسر ویزا میفهماند که شما سفر های متعدد داشته اید . هر چقد سفر های قبلی شما (چه به حوزه شینگن چه به کشور های غیر از شینگن) بیشتر ، منظم تر و روی استایل خاصی باشد تاریخچه سفر شما قویتر است و کمک شایانی به موفقیت آمیز بودن درخواست ویزای بلژیک خواهد نمود.

نکته اول : گردش حساب بانکی و تمکن مالی مناسب: مانند تمامی کشور های شینگن ، بلژیک نیز نسبت به توان مالی فرد برای تامین هزینه های سفر و اقامت خود در بلژیک حساس میباشد. متقاضی میبایست تمکن مالی مناسب نسبت به شغل خود به سفارت بلژیک ارائه نماید لزومی به داشتن پول های کلان در حساب بانکی نیست و فقط همخوانی مدارک شغلی ارائه شده با مانده حساب کافی میباشد. ریز گردش ۶ ماهه حساب نیز باید با درآمد متقاضی همخوانی داشته باشد به طور مثال : اگر مدارک شغلی شما نشان میدهد که درآمد ماهیانه ۵۰ میلیون تومان دارید ولی ریزگردش حساب شما واریز ماهیانه ۱۰ میلیون تومان را نشان دهد یا بلعکس، در این صورت افسر ویزا ممکن است تصور کند که شما قصد فریب او را داشته اید و از اعطای ویزا به شما خودداریی نماید.

 

نحوه تمدید ویزای بلژیک

“من ویزای بلژیک دارم و دربلژیک مستقر هستم ، اعتبار ویزای من رو به اتمام است آیا امکان تمدید ویزای من وجود دارد؟”

در پاسخ به این سوال باید گفت که قوانین مربوط به تمدید ویزای بلژیک نیز همانند قوانین سایر کشور های شینگن میباشد و شامل موارد زیر است :

 1. ورود به حوزه شینگن دیرتر از تاریخ شروع اعتبار ویزا : این قانون فقط برای ویزاهای کوتاه مدت یکبار ورود میباشد.
 2. دلایل انسان دوستانه : در صورت بروز مواردی همچون بیماری فرد دارنده ویزا و یا فوت یکی از اعضای خانواده شما میتوانید برای تمدید ویزای شینگن خود اقدام نمایید.
 3. بروز اتفاقات غیر منتظره مانند جنگ ، تظاهرات ، زلزله و غیره در کشور محل اقامت فرد دارنده ویزای بلژیک.
 4. داشتن دلایل شخصی مهم مثل عروسی خود یا اعضای خانواده نزدیک در حوزه شینگن 

اگر میخواهید در مورد نحوه تمدید ویزای بلژیک بیشتر بخوانید لطفا به مقاله جامع ویزای شینگن چیست مراجعه نمایید

اقدامات بعد از اخذ ویزای بلژیک

در سال های اخیر با توجه به ازدیاد مشکلات پناهندگی برای اکثر کشور های شینگن، این کشور ها سختگیری هایی نیز در هنگام ورود دارندگان ویزا به حوزه شینگن دارند. بلژیک نیز از این قائده مستثنی نیست و شما بعد از این که موفق به اخذ ویزا از سفارت بلژیک در تهران شدید میبایست به یک سری نکات توجه کنید تا مشکلی در روند مسافرت شما ایجاد نشود.

ماموران کنترل ورود در فرودگاه ها ممکن است (قطعی نیست) از شما مدارکی اضافی به غیر از ویزا درخواست کنند که موارد زیر را برایشان مشخص کند:

 1. هدف شما از بازدید از بلژیک چیست؟
 2. چه مدت قصد اقامت در بلژیک را دارید؟
 3. و محل اقامت شما در بلژیک کجا خواهد بود؟ 

در نتیجه بهتر است حتی الامکان موارد زیر را به هنگام ورود به بلژیک به همراه خود داشته باشید:

 1.     بلیط قطعی هواپیما (که در مورد ویزاهای تایپ c باید شامل بلیط برگشت نیز باشد) .
 2.     رزرو قطعی هتل (در صورت نداشتن محل اقامت در بلژیک) ارائه کپی دعوتنامه و مشخصات تماسی فرد دعوت کننده شما در بلژیک.
 3.     ارائه اصل یا کپی دعوتنامه تجاری و مدارک هویتی شخص دعوت کننده شما در بلژیک، یا آدرس محل اقامت فرد دعوت کننده شما در بلژیک.
 4.     ارائه قرارداد های کاری یا دعوت نامه کارفرمایی بلژیکی.
 5.     ارائه پذیرش از دانشگاه یا کالج  بلژیکی.

دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای بلژیک

ویزای شینگن بلژیک بر اساس قوانین شینگن صادر میشود و رد شدن ویزای بلژیک نیز عموما دلایلی شبیه به سایر کشور های شینگن میتواند داشته باشد بجز در چندین مورد اختصاصی که در این قسمت به همه دلایل پرداخته میشود.

با مطالعه موارد زیر از ریجکت شدن ویزای بلژیک خود جلوگیری خواهید کرد:

 1.  انجام فعالیت های جنایتکارانه یا تبهکارانه در گذشته در یکی از کشور های عضو شینگن که شامل موارد هم چون ( فعالیت های تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جاسوسی،زندانی شدن،قتل و…): یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در رای و نظر افسر کنسولگری برای صدور ویزای بلژیک شرایط شما در گذشته می باشد. اگر مشخص شود اقدامات متقاضی برای امنیت داخلی، سیاست عمومی و ثروت ملی خطرناک بوده معمولا از همان ابتدا با درخواست ویزای بلژیک وی موافقت نمی شود.
 2. ارائه مدارک نامعتبر و جعلی: افرادی که سعی میکنند با فریب سفارت و  با ارائه مدارک جعلی ویزای بلژیک دریافت نمایند معمولا در اکثر مواقع با ریجکت و رد شدن روادید رو به رو می شوند. مدارک و اسناد ارائه شده توسط متقاضیان از همان ابتدا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت عدم اعتبار رد می شوند. 
 3. عدم ارائه توضیحات کافی برای هدف از سفر و محل اقامت در طول سفر: یکی از دلایل رایجی که موجب ریجکت شدن روادید در سفارت بلژیک در تهران می گردد عدم ارائه دلایل کافی برای بیان دقیق هدف از سفر و محل دقیق اقامت شما  در بلژِک می باشد. به طور کلی اگر مدارک و شواهد کافی برای توجیه هدف ازسفرخود  به بلژیک نداشته باشید معمولا در اکثر مواقع باعث سردرگمی افسر بررسی کننده پرونده شده  و در نهایت رد شدن ویزای بلژیک شمارو در پی دارد.
 4. عدم اطمینان به بازگشت متقاضی به کشور ایران : در این مورد متقاضی باید مدارکی ارائه نماید تا نشان دهد که وابستگی کامل به ایران دارد و بعد از اتمام تایم ویزا به کشور بازخواهد گشت .مثال های وابستگی: وابستگی خانوادگی (مانند ماندن فرزندان و همسر در ایران در مدت طول سفر)، وابستگی های شغلی(حقوق و مزایای مناسب در ایران،موقعیت مناسب شغلی در آینده ) یا ارائه ضمانت های در دعوتنامه شما از طرف فرد دعوت کننده مبنی بر اینکه شما پس از پایان سفر خود به ایران باز خواهید گشت این موارد به افسر پرونده تان میفهماند که قصد شما ترک خاک بلژیک پس از اتمام موعد ویزایتان است.
 5. گذرنامه آسیب دیده و نامعتبر: ارائه پاسپورت آسیب دیده یکی دیگر ازمواردی می باشد  که باعث ریجکت شدن ویزای بلژیک شما می‌شود،در موارد دیگر همچون صفحات پاسپورت شما از هم گسسته یا پاره شده باشد، پاسپورت شما کمتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد، پاسپورت شما دارای کمتر از دو صفحه خالی باشد، از مدت زمان صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد، در همه این موارد از همان مراحل اولیه ویزا درخواست ویزای شما اصلا توسط سفارت یا کارگزاری ویزای بلژیک در تهران مورد بررسی قرار نمی گیرد.
 6. عدم اثبات توانایی مالی در مدت زمان اقامت در بلژیک: چنانچه از همان ابتدا ثابت شود که متقاضی از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های سفر و اقامت در بلژیک را ندارد و یا اینکه این هزینه ها از طرف دعوت کننده بلژیکی یا توسط شخص یا شرکتی در بلژیک تقبل نمیشود اکثرا افسر ویزا با درخواست ویزای شما موافقت نمی کند و ویزای شما رد می شود.  
 7. ارائه دعوت نامه نامعتبر: در صورتی که فردی که برای شما دعوتنامه ارسال میکند قبلا خودش در بلژیک پناهنده شده باشد  از دید سفارت اعتبار این دعوتنامه پایین بوده و ممکن است ویزای شما رد شود. در مورد دعوتنامه های تجاری نیز عدم توضیح شفاف و واضح شرکت دعوت کننده در مورد هدف سفرتان به بلژیک، محل اقامت دقیق و مشخص نبودن تکلیف هزینه های سفر باعث بی اعتبار شدن دعوتنامه شما میشود.
 8. در صورتی که ویزای شینگن استفاده نشده داشته باشید: اگر قبلا ویزای بلزیک یا ویزای شینگن دیگر کشور های عضو شینگن را  گرفته باشید ولی مهر ورود و خروج به حوزه شینگن یا کشور بلژیک در پاسپورت شما نباشد،از دید سفارت یک پوئن منفی تلقی شده و در اکثر مواقع اگر دلیل قانع کننده ای مانند (شرایط نامناسب جسمی در آن زمان،فوت یا مرگ عزیزان در آن زمان،شرایط کاری مهم و حساس در ایران ) نداشته باشید باعث میشود ویزای شما رد شود.

  نحوه اعتراض به رد درخواست ویزای بلژیک 

اعتراض به رد شدن ویزای بلژیک، پروسه ای به شدت وقت گیر و هزینه بر، یا بهتر بگیم نزدیک به ناممکن است.

طبق اعلام سفارت بلژیک در تهران تصمیم گیری در مورد صدور یا رد ویزای این کشور توسط وزارت کشور بلژیک صورت میگیرد و در صورت رد شدن ویزا تا حدودی در نامه ریجکتی علت آن نوشته میشود و لذا متقاضی که ویزای بلژیک او رد شده به هیچ وجه نمیتواند به سفارت بلژیک در ایران اعتراض نماید و به هیچ گونه اعتراضی هم پاسخ داده نمیشود.

پس تنها یک راه برای اعتراض به رد درخواست ویزای بلژیک میماند که آن هم مکاتبه با وزارت کشور بلژیک است 

 به این نکته توجه داشته باشید که هیچ قانونی مبنی بر اینکه حتما باید ۶ ماه و یا بعضا ۹ ما از تاریخ ریجکتی شما گذشته باشد تا دوباره اقدام نمایید در هیچ یک سفارت های کشور های شینگن وجود ندارد در حقیقت دلایل ریجکتی با توجه به شرایط و مدارک و نحوه اقدام هر فردی کاملا متفاوت بوده و ممکن است شما با اقدام دوباره و رفع موارد جزئی بتوانید به راحتی ویزا خود را دریافت کنید. اگر دلیل ردی شما به خاطر نبود سابقه سفر خوب و یا عدم اطمینان از بازگشت از خاک بلژیک بعد از اتمام سفر باشد معمولا باید چند سفر خوب داشته باشید و بعد دوباره برای ویزای بلژیک اقدام نمایید.  

آیا امکان دریافت ویزای تضمینی بلژیک وجود دارد؟

دریافت ویزای تضمینی بلژیک یا هر کشور دیگری به هیچ وجه امکان پذیر نیست. باید به این نکته توجه داشته باشید که صدور ویزای بلژیک پس از بررسی کامل مدارک شخص انجام میگیرد و همچنین شرایط کشور بلژیک و نیز کشوری که متقاضی ویزا مقیم آن است(در اینجا ایران) در زمان بررسی درخواست ویزا ی بلژیک بسیار بر روند صدور ویزا تاثیر گذار خواهد بود. لذا زمانی شما صدور ویزای خود را تا حدودی تضمین میکنید که مدارک خواسته شده سفارت بلژیک را به صورت کامل ارائه نمایید.

هرچقدر مدارک و شرایط شما در زمان ارائه درخواست ویزای بلژیک بهتر باشد شانس موفقیت آمیز بودن دریافت ویزای شما نیز بیشتر خواهد بود به عنوان مثال برای درخواست ویزای توریستی داشتن سابقه سفر خوب یک پوئن مثبت تلقی میشود یا برای سفر تجاری و درخواست ویزای تجاری مهم بودن سفر شما و اینکه بتونید این مهم بودن سفرتون رو به سفارت بلژیک القا کنید بسیار در روند صدور ویزای شما مهم خواهد بود 

لطفا توجه فرمایید که چیزی به نام اخذ ویزای تضمینی بلژیک وجود ندارد و ادعا این گزینه توسط هر آژانس و کارگذار ویزا چیزی جزء حرف بی پایه و اساس نیست، دوستان واقعیت ماجرا در امر ویزا این است که تمامی تصمیمات صدور یا رد ویزا توسط شخصی گرفته میشود که هیچ گونه ارتباط با بیرون از سفارت ندارد و کاملا حساس و ریز بین است. ادعا اینکه آشنایی فلان آژانس یا فلان شخص می باشد کاملا دروغ بوده و هیچ تضمین %۱۰۰ در امر صدور ویزا نمی باشد.

  توصیه های کوچک آسان ویزا در مورد ویزای بلژیک 

گروه آسان ویزا به عنوان حامی و کمک حال شما در امر اخذ ویزای بلژیک چند توصیه دوستانه برای شما دارد که نتیجه چندین سال تجربه در امر اخذ ویزای بلژیک میباشد :

 1. در امر اخذ ویزای بلژیک اول از همه درمورد کشور بلژیک و نوع ویزایی که میخواهید دریافت کنید به طور کامل تحقیق کنید تمامی اطلاعات موجود در بستر اینترنت کامل نیستند و ممکن است شمارو گهراه کنند برای اطمینان از صحت اطلاعات ذکر شده مرجع اصلی را سایت سفارت بلژیک در تهران و شرکت VFS بلژیک قراردهید.
 2. در صورت ریجکت شدن ویزای شما به هیچ وجه قانون اینکه باید ۶ ماه از تاریخ ریجکتی شما بگذرد صحیح نمی باشد چون با توجه به شرایط هر شخص و نسبت به مدارک ارائه شده ،تایم ارائه درخواست ویزا و چندین عامل دیگر ممکن است با رفع اشکالات در درخواست قبلی و اقدام مجدد به راحتی ویزا دریافت کنید حتی کمتر از یک ماه .
 3. هیچ تضمینی برای دریافت ویزای ۱۰۰ وجود ندارد بعضا در مواردی همچون وجود چند ویزای شینگن قبلی نیز نمیتواند این اطمینان را به شما بدهند که با درخواست جدید ویزای شما موافقت شود چندین فاکتور به طور همزمان بر روی درخواست شما تاثیر گذار است.
 4. در مواردی که دعوتنامه قوی تجاری،توریستی،نمایشگاهی و یا کنفرانسی ندارید یا دارای شغل و توانایی مالی خوب در ایران نیستید، حتی الامکان برای دریافت ویزای شینگن اول از کشور بلژیگ اقدام نکنید چون با توجه به حجم درخواست های بالا با شرایط مناسبتر از شرایط شما شانس کمتری برای دریافت ویزا خواهید داشت. 

  اطلاعات تماسی بخش روادید سفارت بلژِیک در تهران 

آدرس سفارت و کنسولگری:ایران، تهران، الهیه ، خیابان آقا بزرگی ، بن بست شیرین ، پلاک ۴
وب سایت رسمی:https://iran.diplomatie.belgium.be/en

پست الکترونیک کنسولگری (ایمیل): Tehran@diplobel.fed.be
پست الکترونیک بخش ویزا (ایمیل): visa.teheran@diplobel.fed.be
تلفن :Tel.: (0098 21) 222 48 582 (بخش ویزا)
Tel.: (00 98 21) 223 98 780 (بخش کنسولی)
Tel.: (00 98 21) 223 91 909 (بخش سیاسی)
ساعت پاسخگویی به تلفن بخش ویزا و بخش کنسولی روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۲ و از ساعت ۱۳ الی ۱۵ میباشد
شماره فکس:
۰۰۹۸-۲۱-۲۲۲۴۷۳۱۳
۰۰۹۸-۲۱-۲۲۳۹۱۱۶۰
ساعات کاری بخش کنسولی : روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۶:۰۰
ساعات کاری بخش ویزا: روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۶:۰۰
روزهای پنجشنبه از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۲:۰۰ و از ساعت ۱۳:۰۰ الی ۱۵:۳۰
ساعات کاری بخش تأیید مدارک: یک شنبه تا پنج شنبه، از ساعت ۸:۰۰ تا ۹:۳۰
هزینه تائید به ازای هر مدرک ۲۰ یورو میباشد
شماره تلفن اضطراری برای ساعات غیر اداری :۰۹۸-۰۹۱۲۱۰۵۲۲۰۱
این شماره فقط جهت موارد اضطراری بوده و تماس با این شماره برای پرسش در مورد ویزا ممنوع میباشد.

  اطلاعات تماسی دفتر VFS GLOBAL ویزای بلژیک در تهران

دفتر VFS Global بلژیک در تهران:تهران ، میدان هروی ، خیابان موسوی (گلستان پنجم) ، مرکز تجاری هروی سنتر ، طبقه ۴ (دسترسی تنها از آسانسورهای ضلع شمالی)
ساعت تحویل مدارک ویزا:روز های یک شنبه الی پنج شنیه از ساعت ۸.۰۰ الی ۱۷:۰۰
ساعت تحویل گذرنامه:روز های یک شنبه از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰
زمان پاسخگویی به سوالات:روز های یک شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰
تلفن:۹۸۲۱۹۱۳۱۴۲۰۱+
۹۸۲۱۹۱۰۰۸۰۴۲+
وب سایت:https://www.vfsglobal.com/belgium/iran/index.html

سوالات متداول در مورد ویزای بلژیک

برای ویزاهای کوتاه مدت که از شرکت کارگزاری vfs اقدام میشود میتوانید با مراجعه با بخش پیگیری درخواست ویزای سایت vfs از روند درخواست خود مطلع شوید .

برای ویزاهای بلند مدت که از خود سفارت اقدام میکنید تنها راه پیگیری درخواست ، مکاتبه آنلاین با سفارت بلژیک میباشد.

دریافت ویزا بدون دعوت نامه امکان پذیر است، اگر شما بتوانید ثابت کنید که توان مالی برای پرداخت هزینه سفر خود را دارید. به طور مثال با ارائه :
گواهی ها یا صورتحساب های بانکی خوب،مدارک شغلی مناسب و خوب در ایران،داشتن وابستگی عاطفی و خانوادگی در ایران که دلیل محکی برای برگشت شما بعد از اتمام ویزای بلژیک به ایران باشد.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email
امتیازات این مقاله
حتما با امتیاز دادن به این مقاله به ما کمک کنید تا همیشه مطالبمان را بهبود دهیم.
[کل: ۰ میانگین: ۰]

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است