سیستم مهاجرتی بریتانیا تغییر کرد؛ سیستمی مبتنی بر ۷۰ امتیاز

  • تعداد بازدید : 424
  • مدت زمان مطالعه : دقیقه

 

بریتانیای کبیر تصمیم خود را گرفته است؛ پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز برگزیت و خروج از اتحادیه اروپا برای تامین منافع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی خود، حالا در ادامه سیاست کنترل و آزادی های رفت و آمد، نوید سیستم مهاجرتی جدیدی را به علاقه مندان مهاجرت به این کشور منحصر به فرد داده است. جدیدترین خبرهایی که از بریتانیا به دست آسان ویزا رسیده است حکایت از این دارند که از ژانویه ۲۰۲۱، بریتانیا نیز از سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز رونمایی خواهد کرد و این بدین معنی است که متقاضیان مهاجرت به بریتانیا باید حدنصاب امتیاز را کسب کنند تا بتوانند ویزای کاری یا تحصیلی دریافت کنند.

بدین ترتیب، بریتانیا نیز از لحاظ سیستم مهاجرتی به جمع فرزندان خود یعنی نیوزیلند، کانادا و استرالیا خواهد پیوست. گفتنی است این سیستم مهاجرتی بین شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا تبعیضی قائل نمی شود اما شهروندان اتحادیه اروپا می توانند از مزایایی نظیر ویزای الکترونیک و آپلود عکس به صورت آنلاین برخوردار باشند. اما از ژانویه ۲۰۲۱ شهروندان اروپا دیگر نخواهند توانست صرفا با نشان دادن کارت شناسایی خود وارد بریتانیا شوند و باید منتظر دریافت ویزا بمانند. خلاصه اینکه، افرادی که از هر نقطه از جهان به قصد کار یا تحصیل به بریتانیا می آیند، به غیر از افرادی که به صورت کوتاه مدت برای کار یا تحصیل وارد بریتانیا می شوند، باید در ازای دریافت ویزا مبلغی را هم پرداخت کنند.  

سیستم مهاجرتی جدید انگلستان (بریتانیا)

تمام دانشجویان خارجی و نیز نیروی کار ماهر که مایل به کار یا اقامت دائم در بریتانیا هستند باید حد اقل ۷۰ امتیاز از سیستم امتیازدهی بریتانیا را کسب کنند. دولت بریتانیا بخشی از امتیازات اصلی دانشجویان را اعلام کرده است: پیشنهاد شغل از یک موسسه آموزش عالی معتبر، توانایی سخن گفتن به انگلیسی و توانایی ساپورت خود در حین تحصیل در بریتانیا.  اما نیروی کاری خارجی ماهر باید حد اقل ۵۰ امتیاز از ۷۰ امتیاز را حتما کسب کنند:

  • ارائه مدرکی دال بر داشتن پیشنهاد شغل در سطح مهارتی “مناسب”
  • اثبات دریافت حقوق و مزایای سالانه حداقل ۲۵,۶۰۰ پوند
  • توانایی سخن گفتن به انگلیسی

لازم به ذکر است مواردی که در فوق اعلام شد غیر قابل چشم پوشی هستند و همیشه الزامی خواهند بود. همچنین، داشتن مدرک دکتری یا PhD مرتبط با شغل متقاضی یا در یکی از رشته های STEM (ریاضی، فنی-مهندسی) و یا داشتن پیشنهاد کار در یکی از بخش ها که دارای کمبود نیروی کاری ماهر است، حتی بدون داشتن حقوق و مزایای ۲۵,۶۰۰ پوندی امتیاز نصیب متقاضی خواهد کرد. وقتی نیروی کار یا دانشجو این ۷۰ امتیاز را کسب کرد ویزای کاری یا تحصیلی انگلستان را دریافت خواهد نمود. در جدول زیر شرح مبسوط امتیازها آورده می شود:

امتیازقابل اغماض و تبدیلویژگی متقاضی
۲۰خیرپیشنهاد شغل از یک اسپانسر مورد تایید
۲۰خیرشغلی در سطح مهارتی مناسب
۱۰خیرتوانایی سخن گفتن به انگلیسی در سطح مورد نیاز
۰بلهحقوق ۲۰.۴۸۰ پوند (حداقل حقوق) – ۲۳.۰۳۹ پوند
۱۰بلهحقوق ۲۳.۰۴۰ – ۲۵.۵۹۹ پوند
۲۰بلهحقوق بالای ۲۶.۶۰۰ پوند
۲۰بلهشغل در یکی از بخش ها که کمبود نیروی کار ماهر دارد (به اعلام MAC)
۱۰بلهمدرک تحصیلی PhD در رشته ای متناسب با شغل متقاضی
۲۰بلهمدرک تحصیلی PhD در یکی از رشته های STEM که مرتبط با شغل متقاضی است
0 0 vote
امتیاز این پست
عضویت در خبرنامه
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x