دلایل ریجکت شدن ویزای آلمان در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ که نباید از آنها بی خبر باشید.

دلایل-رد-شدن-ویزای-شنگن-آلمان
 • تعداد بازدید : 1410
 • مدت زمان مطالعه : دقیقه

دوستان عزیز شاید شما هم که این مقاله را می خوانید با توجه به دارا بودن مدارک کافی و قانع کننده و از طرفی تمکن مالی خوب و سابق سفر عالی به دور از تصورتان با ریجکت شدن ویزای آلمان مواجه شده اید.

  اما مشکل تنها به این جا ختم نمی شود چون در برگه که از سفارت بابت دلایل ریجکتی خود دریافت کرده اید هم با یک سری موارد کلی و نامفهوم مواجه شده اید که به جرات میتوان گفت در ۸۰ الی ۹۰ درصد مواقع برای همه افراد این دلایل ریجکتی یکی می باشد.

اما در واقعیت دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای آلمان موارد دیگر هستند که ما در این مقاله سعی کرده ایم تمامی دلایلی که ممکن است بابت رعایت نکردن آنها در اقدام مجددتان دوبار با ریجکت شدن ویزای آلمان روبه رو شوید را  مورد بحث بررسی قرار بدهیم و بعد از آگاهی نسبت به دلیل ریجکتی خود به تصمیم سفارت بابت رد درخواست ویزایتان اعتراض بکنید تا در اقدام های بعدی جهت اخذ ویزای آلمان دیگر در بین ۱۶۷۹۶ ریجکتی ویزای آلمان طبق آمار سایت schengen visa info نباشید.

آسان ویزا
میزان-آمار-ریجکتی-سفارت-آلمان-آسان-ویزا

۱.ارائه مدارک نامعتبر و جعلی: 

افرادی که سعی دارند با فریب سفارت و با ارائه مدارک جعلی همچون( گردش حساب دستکاری شده، مدارک  شغلی جعلی، مدارک هویتی دستکاری شده) اقدام به دریافت ویزای شینگن آلمان نمایند، در صورت محرز شدن نیت شما در فریب دادن سفارت قطعا با ریجکت و رد شدن ویزای آلمان خود روبرو خواهید شد.

مدارک و اسناد ارائه شده توسط متقاضیان از همان ابتدا توسط کارشناسان سفارت مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت عدم اعتبار یا بهتر بگویم وجود نشانه های شک برانگیز به راحتی از پروسه دریافت ویزا کنار گذاشته میشوند و ریجکتی ویزا در انتظار شما می باشد.

 حتما توجه داشته باشید در گردش حسابی که یه سفارت ارائه می کنید حتما از واریز پول های سنگین تا حد ممکن خودداری کنید و در صورت وجود چنین مبالغی اسنادی مبنی بر فروش داریی یا دریافت سود سهامی یا هر چیزی که بتواند آفیسر راقانع کنند که شما قصد فریب آنها را ندارید.

سفارت های اروپایی و بخصوص سفارت آلمان به شدت با این مسئله برخورد می‌کنند و حتی در بیشتر موارد اسم شما را در بلک لیست ویزا کشور های حوزه شینگن یا همان سیستم یکپارچه سفارتهای شینگن SIS ثبت می‌کند تا سفارتخانه‌های دیگر هم در جریان تخلف شما باشند و از طرفی به راحتی برای بار دوم نتوانید درخواست ویزای شینگن نمایید.
آسان ویزا

۲.عدم ارائه توضیحات کافی برای هدف از سفر و محل اقامت در طول سفر: 

یکی از دلایل رایجی که موجب ریجکت شدن ویزا در سفارت آلمان می گردد عدم ارائه دلایل محکمه پسند و کافی برای بیان دقیق هدف از سفر و محل دقیق اقامت شما  در آلمان می باشد. به طور کلی اگر مدارک سفر شما( رزرو هتل، بلیط هواپیما) و دعوتنامه( توریستی یا تجاری) باید منعکس کننده موارد زیر باشند

 • هدف اصلی سفر شما کشور آلمان بوده و قصد ترانزیت کردن کشور آلمان را ندارید.
 • محل اقامت شما در طول سفر به طور کل با جزئیات همچون آدرس و شماره تلفن به طور کامل مشخص شده است.
 • موارد ذکر شده در فرم سفارت با مدارک سفر و هدف سفر شما به آلمان کاملا با هم همخوانی دارند.
 • مدارک شغلی ارائه شده شما با توجه به چیزی که در فرم سفارت به آنها اشاره کرده اید یکی می باشد.
 • هیچ یک از مدارک برنامه سفر شما مثل رزرو هتل، رزرو پرواز و دعوتنامه تجاری یا دعوتنامه توریستی شما سوری نباشد.
آسان ویزا

در صورت وجود ابهام در مدارک ارائه شده به سفارت و یا بهتر بگویم نداشتن برنامه سفر شفاف باعث سردرگمی آفیسر پرونده شما شده و باعث رد شدن ویزای تان می شود.

در برگه ریجکتی این مورد با بند ۲ علامت زده شده است و معمولا به جرات میتوان گفت بیشتر برگه های ریجکتی ویزا ها تیک بند ۲ را دارند.

۳.عدم اطمینان به بازگشت متقاضی به کشور ایران:

در این مورد حتی الامکان باید با ارائه مدارکی مبنی بر وجود دلایلی همچون: وابستگی خانوادگی(مانند فرزندان و همسر در ایران در مدت طول سفر)،وابستگی های شغلی(حقوق و مزایای مناسب در ایران،موقعیت مناسب شغلی در آینده ) یا ارائه ضمانت های در دعوتنامه شما از طرف فرد دعوت کننده مبنی بر اینکه شما پس از پایان سفر خود به ایران باز خواهید گشت، کمک شایانی به جلب نظر آفیسر پرونده تان خواهد نمود از اینکه که قصد شما ترک خاک آلمان پس از اتمام موعد ویزایتان است.

در صورتی که در برگه ریجکتی شما بند ۹ تیک خورده باشد دقیقا به این مورد اشاره دارد و سفارت دلایلی کافی و محکمه پسندی برای بازگشت شما پیدا نکرده است.

آسان ویزا

۴.گذرنامه آسیب دیده و نامعتبر:

 ارائه پاسپورت آسیب دیده یکی دیگر ازمواردی می باشد که باعث ریجکت شدن ویزای آلمان شما می‌شود، در موارد  همچون:

 •  صفحات پاسپورت شما از هم گسسته یا پاره شده باشد.
 •  پاسپورت شما کمتر از ۶ ماه اعتبار داشته باشد. 
 • پاسپورت شما دارای کمتر از دو صفحه خالی باشد.
 •  از مدت زمان صدور پاسپورت شما بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد.

 در همه این موارد از همان مراحل اولیه ویزا درخواست ویزای شما اصلا توسط سفارت یا ویزا متریک در تهران مورد بررسی قرار نمی گیرد.

آسان ویزا

۵.عدم اثبات توانایی مالی در مدت زمان سفر در آلمان:

 چنانچه از همان ابتدا ثابت شود که متقاضی از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های سفر و اقامت در آلمان را ندارد و یا اینکه این هزینه ها از طرف دعوت کننده آلمانی یا توسط شخص یا شرکتی در آلمان مورد تقبل قرار نمیگیرد، اکثرا آفیسر ویزا با درخواست ویزای شما موافقت نمی کند و ویزای شما رد می شود.  

در این موارد نمی توان عدد دقیقی برای میزان موجودی حساب بیان کرد اما معمولا وجود مبلغ ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون برای موراد توریستی و مبالغ ۲۰۰ الی ۴۰۰ میلیون در موراد سفر تجاری یا ارائه مدارک یا اسنادی که در آن ذکر شود که تمامی هزینه های سفر شما توسط شخص یا شرکتی ثالث به طور کامل پرداخت خواهد شد.

اگر در برگه ریجکتی خود با  تیک بند ۳ مواجه شدید دقیقا به عدم اثبات توانای مالی در پرداخت هزینه های سفر اشاره دارد.

آسان ویزا
دلایل ریجکت شدن ویزای آلمان
آسان ویزا

۶.ارائه دعوت نامه نامعتبر: 

در صورتی دعوتنامه توریستی یا تجاری شما دارائی یکی از موارد زیر

 •  فرد دعوت کننده شما در آلمان پناهنده باشد.
 •  یا با دعوتنامه این فرد شخصی قبلا ویزا دریافت کرده و در آلمان پناهنده شده است.
 • رابطه خویشاوندی ما بین شما و فرد دعوت کننده داری شک و ابهام از نظر اثبات باشد.
 • دعوتنامه تجاری شما فاقد مهر و امضا و فرمت رسمی روی سربرگ و نهایتا فاقد توضیح سفا در مورد هدف سفر شما، دلیل بازدید شما از شرکت و شرایط پرداخت هزینه های سفر شما باشد.
 •  از تایم صدور دعوتنامه توریستی شما ۳ ماه و در مورد دعوتنامه های شرکتی و تجاری ۱ ماه گذشته باشد.

در مورد همه موارد بالا از دید سفارت اعتبار دعوتنامه شما پایین بوده و معمولا ویزای شما رد میشود.

در این مورد باز بند ۹ نامه ریجکتی تیک زده میشود و متاسفانه شما هیچ وقت توضیح اضافه تر بیش از اینکه دلایل سفر شما کافی و قانع کننده نبود از سمت سفارت نمیشنوید

آسان ویزا

۷.در صورتی که ویزای شینگن استفاده نشده داشته باشید:

اگر قبلا ویزای آلمان یا ویزای شینگن دیگر کشور های عضو شینگن را دریافت کرده باشید ولی مهر ورود و خروج به حوزه شینگن یا کشور آلمان در پاسپورت شما نباشد،از دید سفارت یک پوئن منفی تلقی شده و در اکثرا مواقع اگر دلیل قانع کننده همانند (شرایط نامناسب جسمی در آن زمان،فوت یا مرگ عزیزان در آن زمان،شرایط کاری مهم و حساس در ایران) نداشته باشید باعث میشود از دید سفارت و آفیسر پرونده شما درخواست اخیر ویزای شما خیلی مهم و ضروری تلقی نشود.

در برگه ریجکتی معمولا بند ۹ تیک زده میشود این مورد با ارائه مدرک مناسب برای دلیل استفاده نکردن از ویزای شینگن در آن تایم به راحتی قابل رفع می باشد.

آسان ویزا

۸.انجام فعالیت های جنایتکارانه یا تبهکارانه در گذشته در یکی از کشور های عضو شینگن:

 از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در رای و نظر افسر کنسولگری برای صدور ویزا آلمان شرایط گذشته شما در کشور های حوزه شینگن می باشد. بنابراین در بدو پروسه اقدام شما برای دریافت ویزای شینگن معمولا یک استعلامی از سیستم SIS حوزه شنگن به عمل می آید که در صورت وجود دلیل هم چون ( فعالیت های تروریستی، قاچاق مواد مخدر، جاسوسی،زندانی شدن،قتل و…) در استعلام شنگن در ۹۹ درصد مواقع از دید سفارت آلمان متقاضی برای امنیت داخلی، سیاست عمومی و ثروت ملی خطرناک بوده معمولا از همان ابتدا با درخواست ویزای آلمان وی موافقت به عمل نمی آید.

اگر در برگه ریجکتی خود با تیک بند ۵ و ۶ مواجه شدید دقیقا به این مورد اشاره می نماید، در بعضی مواقع ممکن است اشتباهی در نتیجه استعلام شنگن از بابت وجود تشابه اسمی و … رخ داده باشد که این مورد قابل پیگیری از طریق سفارت می باشد.
آسان ویزا

۹.استفاده بیش از حد روزهای مجاز یا همان over stay کردن در تایم ویزای شنگن: 

اگر در ویزای شینگن قبلی خود بیش از تعداد روز های مجاز ویزای خود در کشور آلمان یا دیگر کشور های حوزه شینگن اقامت داشته اید و درهنگام خروج از مرز شنگن توسط پلیس جریمه شده باشید معمولا در اکثر مواقع از دید آفیسر پرونده شما هدف شما ترک نکردن خاک شنگن تلقی میشود مگر دلایلی محکمه پسندی همچون بیمار شدن در تایم سفر خود ارائه نمایید.

در این مورد معمولا تیک بند ۴ زده میشود که اشاره به قانون حداکثر ۹۰ روز اقامت مجاز در طول دوره ۱۸۰ روز می باشد.

آسان ویزا

۱۰.وجود بیمه نامه مسافرتی نامعتبر:

از دید سفارت آلمان بیمه نامه شما باید دارایی ویژگی های زیر باشد تا از دید آنها معتبر تلقی شود:

 •  تعداد روز های پوشش داده بیمه مسافرتی شما باید یک یا چند روز بیشتر از تعداد روز های درخواستی ویزا شما باشد
 • حداقل میزان پوشش ۳۰.۰۰۰ یورو در آلمان و در کل منطقه شینگن داشته  باشد

اگر در برگه ریجکتی خود با بند ۷ مواجه شدید دقیقا به نامعتبر بودن بیمه مسافرتی شما اشاره دارد.

آسان ویزا

۱۱.نداشتن سابقه سفر خوب:

معمولا از دید سفارت های شینگن و بخصوص سفارت آلمان ایرانی ها قبل از سفر به اروپا بهتر است که چندین سفر کشور های مهم آسیایی را در پاسپورت خود داشته باشند که میتوان به کشور هایی همچون روسیه، هند،سنگاپور، مالزی و ترکیه اشاره کرد اما دوستان این صرفا یک جنبه عمومی دارد و اصلا قانونی وجود ندارد که شما حق اقدام برای دریافت ویزا شینگن آلمان با پاسپورت اصطلاحا سفید را ندارید.


در مواردی که دعوتنامه قوی از یک شخصا معتبر در آلمان دارید و مدارک شغلی مناسب و میزان دارایی بانکی و ملکی قابل قبولی در ایران دارید نیاز به داشتن سابقه سفر نمی باشد و با احتمال بسیار بالا می توانید ویزای شینگن خود را دریافت کنید.

آسان ویزا

۱۲.نداشتن شرایط شغلی و مالی یا ملکی مناسب و اقدام به صورت انفرادی:

با توجه به روند صدور ویزای شینگن توسط سفارت آلمان برای ایرانیان در چندین سال اخیر و از طرفی با به وجود آمدن سهمیه بندی ویزا برای ما ایرانیان متاسفانه سنین کمتر از ۳۰ سال و دارائی مدارک مالی و شغلی ضعیف بسیار مناسب است که به تنهایی و بدون داشتن دعوتنامه اقدام به دریافت ویزای شینگن آلمان ننمایند مگر هدف سفرشان اقدام با خانواده یا در قالب تورهای گروی یا vip باشد.

سوالات متداول در مورد دلایل ریجکت شدن ویزای آلمان

در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ قانون مشخصی برای این موضوع وجود ندارد اگر درمواردی که دلایل ریجکت شدن شما درست نبوده و شما نسبت به این دلایل اعتراض دارید و دلایل و مدارک محکمه پسندی بابت این ادا میتوانید دوباره به سفارت ارائه نمایید به راحتی میاونید فردا همان روز دوباره اقدام کنید و عملا صبر کردن تا ۶ ماه بعد هیچ مفهمومی ندارد.

بله دوستان در ایران متاسفانه کلمه ریجکتی را با رددرخواست و یا بهتر بگویم عدم قبول درخواست ویزا یکی دانسته که این موضوع کاملا اشتباه است چون ریجکتی بیشتر در پرونده هایی اتفاق می افتد که فریب ویا جعل مدارک متقاضی برای سفارت محرز شود ولی اگر بنا بهر دلیل دیگر از جمله نداشتن شرایط مالی و شغلی مناسب ویزایتان رد شود صرفا با درخواست شما موافقت به عمل نیامده وربطی به ریجکتی ندارد.

طبق روال که خود سفارت آلمان در تهران پیشنهاد داده است بهترین شیوه نوشتن یک نامه به زبان انگلیسی یا آلمان خطاب به سفارت وذکر دلایل اصلی ریجکت

 

مقالات مرتبط

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است